Creedence Clearwater Revival – Lodi

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Creedence Clearwater Revival jsou kapelou, kterou jsme si v hudební knihovně už připomínali několikrát, patřili totiž k největším americkým hitmakerům přelomu 60. a 70. let. Dominantní styl Johna Fogertyho je charakteristický i pro dnešní hit – Lodi.

  Inspirací se Fogertymu při psaní této písně stala vlastní minulost a hubená léta předcházející slávě CCR, když se ještě jmenovali Golliwogs. Název Lodi je odkaz na malé město v Kalifornii, jedno z mnoha, v jakých Golliwogs tehdy snad i hráli, aby si na sebe vydělali alespoň pár dolarů. Fogerty později řekl, že v tom městě před napsáním písně nikdy nebyl, ale že ho s bratrem Tomem (další člen CCR) vzali jednou rodiče do kempu Lodi. Prý se jim tam tak strašně nelíbilo, že pro ně od té doby Lodi bylo synonymem nenáviděného místa. Nicméně bubeník Doug Clifford později pravděpodobně s nadsázkou konstatoval, že v tom městě skutečně hráli: „Bylo tam devět lidí, všichni místní, všichni opilí a všichni měli potřebu nám dávat najevo, ať se na to vykašlem.“

  Fogerty k ní řekl: „Lodi jsem psal spíš z pohledu staršího muže, než jsem byl sám. Protože je to celé tak tragické, ten chlap je v místě, kde ho nikdo nebere vážně. Ale já byl na začátku celé kariéry a doufal jsem, že se mi nic takového nestane.“

  Přesto nebyla Lodi plánovaná jako hit. Creedence ji natočili jako B stranu svého singlu Bad Moon Rising, který vyskočil na druhé místo žebříčku v roce 1969. Ohlas byl ale takový, že nakonec zabodovala (byť na nižších místech) i odstrčená B strana právě s písní Lodi (#52).

  A že Fogertymu, snad i kvůli autobiografickému obsahu, zůstala v srdci, dokazuje i fakt, že ji později začal hrát na svých sólových vystoupeních (Fogerty se dlouhá léta nechtěl k hitům CCR na svých koncertech vracet). Mezi známé předělávky písně patří pak verze soulového zpěváka Ala Wilsona, který ji do amerického žebříčku vrátil ještě ve stejném roce, kdy vyšel i originál. Do svého repertoáru ji převzali i Emmylou Harris, Tom Jones, Bo Diddley, Flying Burrito Brothers, Ronnie Hawkins nebo Smokie.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...