Creedence Clearwater Revival – Have You Ever Seen The Rain?

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když skupina Creedence Clearwater Revival zpívala hit Kdo zastaví déšť (Who’ll Stop The Rain), mnozí v onom dešti viděli symboliku z nebe padající bomb ve Vietnamu. Ani ne o rok později nabídla kapela fanouškům další „déšť“ ve skladbě Have You Ever Seen The Rain?.

  V tomto případě ale autor John Fogerty řešil spíše osobní problém, kterým bylo stále větší dusno mezi ním a jeho bratrem Tomem, který v kapele hrál na doprovodnou kytaru (a vzápětí odešel). Smyslem veršů o pročištění ovzduší po bouři je metafora k hádkám, které tehdy měl s bratrem. Nicméně později Fogerty na koncertě před odehráním písně řekl: „Původně tahle písnička vznikla nad velmi smutnou věcí, která mě v životě potkala. Ale dnes už nechci být smutný, protože mi tahle písnička více připomíná jednu malou dívku jménem Kelsy, a kdykoliv ji zpívám, myslím na ni. A také na duhu.“ V době vydání ovšem za slůvkem déšť mnozí chtěli opět vidět metaforu pro americké bomby ve Vietnamu.

  John Fogerty také neskromně konstatoval, že ačkoliv tuto písničku napsal on sám, patří mezi jeho nejoblíbenější skladby vůbec. Hudebně jej prý inspirovala skupina Booker T. & The MG’s, jejímuž zvuku se na této nahrávce snažil s Creedence Clearwater Revival přiblížit.

  Singl vyskočil do Top 10 v mnoha zemích, například v Kanadě to dotáhl až na vrchol žebříčku. V 80. letech hit do hitparád znovu vrátila velšská diva Bonnie Tyler. Převzali ji ale i další umělci jako Spin Doctors, Boney M., Joan Jett, Johnny Cash, Willie Nelson, Melanie, R.E.M., Rod Stewart, Smokie, Ramones nebo Ventures.

  Ačkoliv Fogerty dlouhá léta nechtěl písničky z repertoáru CCR hrát na koncertech, nakonec se k nim vrátil a konkrétně Have You Ever Seen The Rain? najdeme i na jeho DVD The Long Road Home – In Concert. Zazněla také v dramatech Philadelphia, Prosincoví kluci či v komediích Božský Evan a Trestná lavice, stejně jako v seriálech Dexter, Hvězdná brána nebo Sestřička Jackie.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...