Creedence Clearwater Revival – Bad Moon Rising

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Píše se rok 1969, skupina Creedence Clearwater Revival je právě na vrcholu tvůrčích sil a posílá do světa nový singl s písničkou Bad Moon Rising. Díky tomu tu téměř o půl století později máme téma dalšího dílu naší hudební knihovny.

  Inspirace pro text písničky byla schovaná ve filmu. Fantasy snímek Ďábel a Daniel Webster z roku 1941 prý inspiroval text Johna Fogertyho, konkrétně jej prý ve filmu zaujala scéna, kdy hurikán zničí celé město. Právě onen moment apokalypsy je v textu přítomen, ačkoliv hudebně hit zní poměrně vesele. Jeho poselství je ale vážné a díky tomu – a celkové náladě v USA na konci šedesátých let – tím písnička získala mohutný sociálně-politický náboj (zejména proti válce ve Vietnamu).

  V osmdesátých letech si písnička našla cestu do dvou hororů: Americký vlkodlak v Londýně (1981) a do Spielbergovy Zóny soumraku (1983), zazněla ale ještě v řadě filmů (Blade, Holka na roztrhání, Mí drazí Američané…).

  Perličkou je, že mnoho lidí považovalo verš „There’s a bad moon on the rise“ (Tam vychází zlý měsíc) za v kontextu zcela nelogické „There’s a bathroom on the right“ (Tam vpravo je koupelna). Snad z legrace ale občas i John Fogerty zazpívá na koncertech právě ten druhý verš, jak dokládají některé záznamy.

  Písničku Bad Moon Rising skupina Creedence Clearwater Revival zařadila na své album Green River a později ji převzali např.: Jerry Lee Lewis, Emmylou Harris, Nirvana, Bruce Springsteen, Bo Diddley, Ventures nebo Meteors.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...