Creation – Painter Man

  • Kategorie: Hudební knihovna

    V šedesátých letech byl v Británii velmi populární kulturně-hudební styl, který přesahoval až do sociálního cítění a potřebě přihlášení se ke konkrétní komunitě. Onomu „hnutí“ se říkalo mod a v muzice ho reprezentovaly hlavně kapely jako Who a Small Faces. Trochu v jejich stínu potom byla kapela Creation, u které se dnes zastavíme.

    Hudebně styl mod vycházel především z amerického blues a jeho typicky britské rhythm and bluesové odnože. Se zmíněnými Who měli ostatně Creation i stejného producenta Shela Talmyho a také se stejně jako Who snažili prosadit především vlastními písničkami. Ty pro skupinu psali zpěvák Kenny Pickett a kytarista Eddie Phillips. Making Time, první singl pod názvem Creation (už předtím natočili několik písní pod názvem Mark Four) se nechytil, ale následující Painter Man zabodoval a stal se jejich jediným hitem.

    Eddie Phillips tehdy vymyslel novinku, kterou používal na koncertech i při natáčení právě singlu Painter Man – v některých částech písně na kytaru hrál klasickým smyčcem. Později tuto techniku převzal Jimmy Page a proslavil ji na koncertech Yardbirds a hlavně Led Zeppelin, ale Phillips ji používal už dlouho před ním. Painter Man se stal velkým hitem také v Německu, kde poté Creation slavili větší úspěchy než v domovské Anglii (kupříkladu tam vydali své jediné album pojmenované právě podle zmíněného hitu We Are Paintermen). Kapela se ale poté začala rozpadat, často se v ní střídali hudebníci a na úspěch Painter Man už nenavázala (dokonce s nimi hrál krátce i Ronnie Wood, který se poté prosadil v Jeff Beck Group, Faces a hlavně Rolling Stones).

    V roce 1978 písničku Painter Man oživila mezinárodní diskotéková kapela Boney M a znovu ji poslala do žebříčků po celé Evropě.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...