Cream – Wrapping Paper

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Cream byla jednou z prvních, která dokázala, že i ve třech hudebnících může znít „nadupaněji“ než leckteří jejich kolegové, kteří stejný záměr doháněli dvojnásobným počtem hudebních nástrojů. A zaujali publikum hned prvním singlem, kterým byla spíše jazzem ovlivněná skladba Wrapping Paper.

  Cream založili kytarista Eric Clapton (dříve Yardbirds a Bluesbreakers Johna Mayalla) s bubeníkem Gingerem Bakerem a baskytaristou Jackem Brucem (oba Graham Bond Organisation). Hned na první společné zkoušce zjistili, že si hudebně nadmíru rozumějí (horší to bylo v osobní rovině mezi Bakerem a Brucem) a jejich hudební repertoár rychle rostl. Přes neshody uvnitř kapely nakonec pro první singl vybrali právě Wrapping Paper.

  Wrapping Paper je ta nejděsivější sra*ka, kterou jsem kdy v životě slyšel,“ konstatoval později Ginger Baker. „Byl jsem naprosto proti tomu, abychom ji vydali, hned od začátku. Stejně tak Eric, ani jemu se nelíbila.“ Gingerova slova Clapton potvrdil: „Náš první singl Wrapping Paper vůbec nezněl jako nic z toho, co jsme dělali. Byla to Jackova práce; když jsem to poprvé slyšel, říkal jsem si, co to ksakru je? A Jack na to povídá, že bude skvělé, když tak nakopnuté trio na začátek nabídne lidem něco, co se jim vůbec nebude líbit a co nebudou čekat,“ vzpomínal Eric a se smíchem dodal: „Vlastně to dávalo smysl, ten fór se mi docela líbil.“

  Text pro skladbu napsal dvorní textař skupiny Pete Brown. „Pamatuji se, že jsem šel na nějaké čtení poezie v Liverpoolu v roce 1966. Byl tam Pete Brown a uváděl to slovy, že přečte několik básní… Wrapping Paper byla jednou z nich, ale fungovalo to i bez hudby,“ vzpomínal autor hudby Jack Bruce a dodával: „U Cream většinou vznikla nejdřív muzika, teprve potom jsme se sešli s Petem a naroubovali na to nějaká slova. Já jsem hodně precizní v tom, co zpívám. Nejde mi o význam, to je mi popravdě úplně jedno, ale jde mi o zvuk slov. To, jak slova znějí, to považuji za hudební nástroj sám o sobě.“

  Přes odpor bubeníka Gingera a Claptonův nezájem nakonec Bruce ideu s vydáním Wrapping Paper jako prvního singlu skupiny Cream prosadil. A de facto to nebyl špatný tah, na první singl nové skupiny měl slušný ohlas i v britském popovém žebříčku (#34). Nicméně postupně jej zastínily hitověji stavěné singly kapely jako I Feel Free, Strange Brew nebo Sunshine Of Your Love.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...