Cream – Strange Brew

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V polovině 60. let ukázali, že stačí pouhé tři nástroje a tři hudebníci k tomu, aby zastínili celé formace muzikantů. Eric Clapton, Jack Bruce a Ginger Baker vyrazili jako Cream dech i zkušeným hitmakerům a za svou krátkou existenci se nesmazatelně zapsali do hudební historie.

  V roce 1967 za sebou Cream měli první dva úspěšné singly Wrapping Paper a I Feel Free a také zlaté Top 10 album nazvané Fresh Cream. V květnu natočili druhou desku během pouhých čtyř dnů ve studiích Atlantic – neměli na výběr, protože ji chtěli nahrát v Americe a právě tolik dnů jim zbývalo do vypršení pracovního povolení. A byl to ještě větší úspěch, album Disraeli Gears mělo za sebou brzy miliónový prodej a dodnes figuruje mezi přehledy nejlepších rockových alb. Právě na ně zařadili Cream svůj třetí hit Strange Brew.

  Přesto rychlé nahrávání přineslo i konflikt – původně písničku zpíval baskytarista Jack Bruce, ale producent Pappalardi se rozhodl, že ji lépe přezpívá Clapton. Bruce souhlasil, ale chtěl tedy předělat svou basovou linku, na což už nezbyl čas. Proto skladbu neměl rád, a ačkoliv jde o jeden z největších hitů Cream, kupříkladu na řadě koncertů oživené skupiny z roku 2005 nezazněla.

  S nápadem Strange Brew přišel vlastně producent Felix Pappalardi, který poslouchal jejich o několik dní starší nahrávku Lawdy Mama. Tento bluesový standard Buddyho Mosse Cream často hráli na koncertech. Producent ji trochu upravil a spolu s manželkou Gail Collins napsali i nový text. Clapton později uznale řekl, že se mu povedlo udělat z bluesové písně popovou, aniž by zničil jejího původního ducha. Bohužel v soukromém životě to producentovi (a zároveň členovi skupiny Mountain) a jeho ženě tolik neklapalo: v roce 1983 ho Gail v jejich bytě zastřelila. Byla odsouzena do vězení, ale nakonec po dvou letech propuštěna, dle její verze šlo pouze o nehodu.

  V Americe se Strange Brew ještě nechytila a propadla (Cream tam prorazili až se Sunshine Of Your Love, dalším singlem z desky Disraeli Gears), ale v Anglii se stala jejich dalším Top 20 hitem.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...