Cream – I Feel Free

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Na veleslavné trio Cream už jsme narazili v naší hudební knihovně vícekrát, dnes si přiblížíme druhý hit kapely, který se v jejich domovské Británii prodával také nejlépe, jmenuje se I Feel Free.

  Psal se rok 1966, Eric Clapton hrál sice v uznávané skupině Bluesbreakers otce britského blues Johna Mayalla, ale pevná disciplína leadera kapely pro Erika příliš nebyla. Podobně se necítil dobře bubeník Ginger Baker v Graham Bond Organisation, kde byl spíš opačný problém. Kapelník Bond měl velmi vřelý vztah k drogám a kapelu to brzdilo. Clapton a Baker se proto rozhodli, že spolu založí novou skupinu. A i přes Bakerův velmi napjatý vztah s dalším někdejším členem Bondovy skupiny, baskytaristou Jackem Brucem, se třetím členem stal právě on. Hudebně si totiž seděli naprosto na jedničku a tak své spory oba hudebníci dali na čas k ledu.

  První singl Wrapping Paper se chytil, nebyl to sice zásadní hit jejich kariéry, ale rozhodně na novou skupinu upozornil. Druhý singl I Feel Free pak už přinesl skutečný žebříčkový hit. Základ napsal Jack Bruce a otextoval ho kamarád skupiny, beatnický básník Pete Brown (který textoval skupině i další hity jako Sunshine Of Your Love nebo White Room). Stylově písnička kombinovala prvky jak blues, ze kterého Cream vycházeli, tak ale i stále populárnější vlivy psychedelie. Výsledek zahrál na tu správnou náladu doby a Cream měli hit.

  Eric Clapton na nahrávce hraje na kytaru Les Paul, která ovšem nebyla jeho, musel si ji vypůjčit od jiného muzikanta, když během nahrávání někdo ukradl jeho kytaru. Nakonec si ji od dotyčného rovnou koupil a oním zachráncem natáčení nebyl nikdo jiný než Andy Summers, budoucí člen Police. Summers: „Často jsme hráli stejné kšefty. On hrál na telecastera a já pak jednoho dne přišel s les paulem, kterého jsem si koupil v jednom malém obchůdku. Poradil jsem mu, aby si ho tam skočil koupit také. A oni v tom krámě měli jen dva kusy! Takže jsme hráli každý na jeden, ale potom toho Erikova někdo ukradl. Já se právě dostával do telecasteru a tak můj les paul skončil pod postelí. Ale když ho Erikovi ukradli, začal do mě hučet a pokračoval tak dlouho, až jsem mu ho nakonec prodal. Jak rád bych ho dneska měl zpátky!

  Nahrávka I Feel Free vznikla během natáčení prvního alba kapely nazvaného Fresh Cream, nicméně producent Robert Stigwood nakonec rozhodl, že písnička na desce nebude a vyjde jako doprovodný singl (americkou variantu desky naopak písnička otevírala).

  I Feel Free do britské hitparády vstoupila na #50 a propracovala se na 11. místo, nakonec se v žebříčku udržela dvanáct týdnů. V roce 1986 natočil Jack Bruce novou verzi písně pro reklamu automobilky Renault. Písničku převzali později také David Bowie, Ted Nugent (z Amboy Dukes), Mark King (z Level 42) nebo nověji Foo Fighters. I Feel Free byla také vůbec první odvysílanou skladbou populární bostonské rozhlasové stanice WBCN (v roce 1968).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...