Cliff Richard – Summer Holiday

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes už je to královnou vyznamenaný Sir, ale Cliff Richard se stal rock and rollovou senzací v době, kdy všichni mladí kluci chtěli být jako Elvis Presley. Z celé britské scény 50. a 60. let se tomu Cliff přiblížil nejvíce. Dnes ale představíme jeho baladu Summer Holiday.

  Elvis nebyl pro Cliffa idolem jen jako zpěvák, chtěl se mu přiblížit i v tom, co Elvis zejména v 60. letech dělal stále – natáčení filmů. Nakonec jich (možná naštěstí) nenatočil zdaleka tolik jako Elvis, ale dodnes je známá především letní komedie z jara 1963 s názvem Summer Holiday (Letní prázdniny).

  Těsně před tím, než se v Anglii naplno rozjela beatlemánie, bylo jisté, že cokoliv s Cliffovým jménem bude trhák. Jednoduchý příběh pro teenagery, kdy Don (Cliff) řídí autobus napříč Evropou a zamiluje se do krásné zpěvačky Barbary (Lauri Peters), přitáhl do kin tisíce lidí a stal se kasovním trhákem.

  Titulní písničku Cliffovi napsali kolegové z jeho věrné doprovodné skupiny Shadows – kytarista Bruce Welch a bubeník Brian Bennett. Shadows si ve filmu také zahráli tzv. cameo – malou roličku, kdy jedou na kolech a Cliff je s autobusem předjíždí (právě za tónů melodie Summer Holiday).

  Po vydání titulní písničky filmu na malém singlu se stala už sedmým Cliffovým #1 hitem. Po týdnu prvenství ji ale z vrcholu paradoxně sesadila instrumentální skladba právě „Cliffovy“ kapely ShadowsFoot Tapper. Vysoko bodovala také v dalších zemích, např. v Austrálii, Irsku, Holandsku, Norsku nebo Švédsku, ale podobně jako většina Cliffových hitů zcela propadla v Americe.

  Summer Holiday dodnes také nechybí na koncertech Cliffa Richarda. V roce 1996 ji spontánně s dalšími písněmi zazpíval i na finále Wimbledonu, které bylo zastaveno kvůli dešti a Cliff – jako host tenisového zápasu – spontánně pauzu vyplnil improvizovaným minikoncertem. Mezi publikem tehdy tleskaly i Martina Navrátilová a Hana Mandlíková, stejně jako třeba Gigi Fernández či princ a princezna z Kentu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...