Cliff Richard – On The Beach

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Už jsme v naší hudební knihovně připomínali Cliffa Richarda písničkou a filmem Summer Holiday.  Ačkoliv bude sir Cliff zapsaný v historii především jako zpěvák, i dnešní hit byl určený pro další z jeho filmů. Dnešním tématem je totiž písnička On The Beach z filmu Wonderful Life.

    Cliff byl jedním z nemnoha anglických zpěváků, který dokázal konkurovat i beatové horečce, která vypukla s průlomem Beatles. V jejím zenitu (1963-64) skóroval v britské Top 10 jeden jeho singl za druhým:  Lucky Lips (#4), It’s All In The Game (#2), Don’t Talk To Him (#2), I’m The Lonely One (#8), Constantly (#4) a právě také On The Beach, která v polovině roku 1964 vyskočila do hitové desítky v Británii, Austrálii, Belgii, Irsku, Holandsku, Norsku nebo Švédsku.

    Přelom let 1963–1964 trávil Cliff a jeho věrná skupina Shadows na Kanárských ostrovech. Ne, že by odpočívali – odjeli tam natáčet zmíněný film Wonderful Life (Báječný život). Stejně jako u předešlých dvou Cliffových celovečerních snímků (Klub mladých a Letní prázdniny) šlo opět o oddechovou romantickou komedii plnou písniček. On The Beach, stejně jako ostatní melodie, Shadows s Cliffem nahráli ještě před filmovým natáčením na podzim roku 1963 – vyšly potom všechny na desce k filmu několik dní před premiérou filmu v létě 1964. Jak LP deska, tak singl On The Beach se prodávaly skvěle a upevnily Cliffovou pozici i vůči probíhající beatlemánii.

    Ve filmu hit zazní při klasicky muzikálové scéně, kdy Cliff a jeho partnerka Susan Hampshire roztancují celou pláž. A perlička na závěr, pokud písničku posloucháte opravdu pozorně, můžete během kytarového sóla Hanka Marvina slyšet, jak si Cliff odkašlává, aby měl po sóle silný hlas. Na některých novějších CD ale technici ve snaze zdokonalit nahrávku tento „nedostatek“ bohužel upravili a kašlání vymazali.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...