Cliff Richard – Lucky Lips

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Cliff Richard, dnes už královnou Alžbětou II. povýšený do šlechtického stavu, byl jedním z mála britských hudebníků, který dokázal konkurovat první vlně úspěchu Beatles i celé merseybeatové mánii. Kupříkladu v roce 1963 hitem Lucky Lips, který si „vypůjčil“ z Ameriky.

  Jerry Leiber a Mike Stoller mají na svém kontě celou řadu hitů zejména Elvise Presleyho, stačí jmenovat tituly jako Jailhouse Rock, Hound Dog, Loving You nebo King Creole. Psali ale pro více umělců a také mnoho z nich jejich písně proslavilo. V případě Lucky Lips právě Cliff Richard, který přitom v jejich domovské Americe nikdy neprorazil. Ovšem pánové také neskládali hit pro něj.

  Jistota, s jakou dvojice sypala hity z rukávů, jim otevřela dveře dokonce i k černošským zpěvákům, kteří se tehdy ještě s bílými skladateli příliš nekamarádili. Copak by běloch napsal dobré blues? Jenže Leiber a Stoller napsali Hound Dog pro Big Mamu Thornton a pro Ruth Brown, přezdívanou královna R&B, zase skladbu Lucky Lips. Ruth písničku nazpívala v roce 1956 a byl z toho její druhý hit. Leiber a Stoller zkrátka uměli. Písničku převzala i běloška Gale Storm a znovu z toho byl hit. V Británii ji nazpívala slavná Alma Cogan, u nás s českým textem jako Šťastná ústa Sputnici.

  Cliff právě natáčel film Summer Holiday a užíval si vrcholu popularity, kterou ale přeci jen pomalu začínala ohrožovat jistá liverpoolská čtyřka. Titulní melodie letního filmového trháku Summer Holiday ještě dobyla žebříček a  zdálo se, že i následující Lucky Lips nahraná – jak jinak než – za doprovodu skupiny Shadows bude dalším stoprocentím zásahem vkusu Cliffových fanoušků. Ale po několika jedničkách se zastavila „jen“ na #4. A v čele zatím trůnili Beatles s From Me To You.

  Popravdě ale Cliffa víc než Beatles tehdy rozhodili pánové Jet Harris a Tony Meehan, kteří ho v hitparádě suverénně předběhli s písní Scarlett O’Hara. Oba totiž dříve hráli v jeho doprovodné skupině Shadows. V rozhovoru pro Melody Maker dokonce připustil, že začal být nervózní, když to Lucky Lips, Šťastné rty, nedotáhly na vrchol. Prý tehdy jel domů a musel si vylít srdce své matce. Už klidnější potom řekl do dalšího rozhovoru: „Nové skupiny z Liverpoolu nejsou to, co by zastavilo mou novou desku. Lucky Lips zkrátka nebyla dost silná.“ Slova sebekritická, ale byla skutečně na místě?

  Richard s Lucky Lips vyskočil nejen do první pětky v Británii, ale hit boural žebříčky všude po světě, mezi země, kde se probojoval až na #1 se zapsaly Belgie, Dánsko, Hong Kong, Indie, Izrael, Nizozemsko, Norsko, Jižní Afrika a Švédsko. Cliff žhavil železo, dokud bylo žhavé (či, jak říkají Britové, „sušil seno, dokud slunce svítilo“), a přezpíval hit do němčiny. A tak to dotáhl na #1 také v západním Německu, Rakousku a Švýcarsku. Pouze Američané zůstávali chladnější, na ně zkrátka Cliff nepůsobil: Lucky Lips se tam zastavily už na #62.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...