Cliff Richard – Congratulations

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Cliff Richard, jeden z prvních rock and rollových idolů Británie a dnes také královnou do vyššího stavu pasovaný a tudíž titulem „sir“ se honosící zpěvák. Beatles jej sice porazili ve slávě, nicméně dodnes zůstává nejprodávanějším zpěvákem Británie (ve světovém měřítku asi 250 miliónů desek) a více jak tucetkrát dobyl britský žebříček. Dnes se zastavíme u jeho Congratulations.

    Tuto Gratulaci napsal profesionální tým skladatelů Bill Martin (textař) a Phil Coulter (hudba), kteří měli celosvětové úspěchy, když psali písničky pro umělce jako Elvis Presley (USA), Troggs a Sandie Shaw (Velká Británie) nebo Los Bravos (Španělsko). Původně ji napsal Coulter i s textem (I Think I Love You), ale s výsledkem nebyl spokojený a raději ji dal Martinovi, který napsal text tak, jak jej dnes už všichni znají pod titulem Congratulations. Cliff Richard ji nazpíval začátkem roku 1968 ve studiích Abbey Road a v březnu deska vyšla – netrvalo dlouho a trůnila na prvním místě žebříčku, odkud odsunula tehdy nejnovější hit Beatles Lady Madonna (po dvou týdnech ustoupila novince Louise Armstronga What A Wonderful World).

    Cliff tehdy s Congratulations reprezentoval také Velkou Británii i na komerční hudební soutěži Eurovize. Ačkoliv sám Cliff byl mezinárodní hvězdou a Eurovizi rozhodně nepotřeboval mezi své trofeje, byl prý z vyhlašování tak nervózní, že se během přenosu zavřel v kabince na záchodě, kde čekal, jak to dopadne. O jediný hlas mu nakonec uniklo prvenství, získala jej Španělka Massiel s písní La, La, La. Později to spustilo spekulace, že byly výsledky zmanipulovány na přání španělského diktátora generála Franka, protože v pozadí show se ukázaly nejasné (ale velmi exkluzivní) nabídky španělské televize v případě vítězství jejich zpěvačky. Tak či tak byl z Congratulations mezinárodní hit, který bodoval všude možně po světě (i u nás jej pod názvem Já se tak dívám zpíval Václav Neckář). Sám Cliff ji navíc přezpíval i do španělštiny, francouzštiny a němčiny a prodal přes šest miliónů singlů, zatímco vítězná La, La, La zapadla bez zásadního ohlasu.

    Perličkou je, že na nahrávce hrál na baskytaru John Paul Jones, který se chvíli poté stal členem Led Zeppelin.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...