Clash – Should I Stay Or Should I Go

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V hudební historii je poměrně běžným úkazem, že později známý hit při svém prvním vydání nezpůsobí žádnou velkou senzaci, je zkrátka doceněn až po letech. Víceméně to platí i pro nejslavnější trefu skupiny Clash – Should I Stay Or Should I Go.

  Punkoví Clash sice počínaje hned prvním singlem (White Riot) zabodovali v britském žebříčku, ale do oné vysněné Top 10 se jim nedařilo dostat. Jejich singly bodovaly téměř s železnou pravidelností, ale zpravidla mezi dvacítkou a třicítkou. I veleslavná London Calling nakonec do Top 10 nedosáhla, další jejich klasika Rock The Casbah, která měla obrovský ohlas v Americe, v domovské Británii jen těsně trefila Top 30. Should I Stay Or Should I Go v roce 1982 zabodovala na 17. místě.

  Samotná nahrávka vznikala v Americe během turné Clash. Už dříve se v Británii velmi spřátelili se zpěvákem Joem Elym a několikrát s ním vystupovali. V době nahrávání Should I Stay Or Should I Go byl Joe zrovna po ruce a s Clash vymysleli velmi originální nápad – Ely zpíval odpovídačky namísto angličtiny ve španělštině: „Zpívám všechny ty španělské verše a taky jsem je pomáhal přeložit,“ vzpomínal později Ely. „Pomáhal jsem si mexickou španělštinou, Strummer zase vyrostl v kastilské části Španělska, takže také něco uměl. A náš portorikánský hudební inženýr Eddie Garcia taky přidal svoje…“

  Zpravidla se soudí, že Mick Jones napsal písničku o své přítelkyni, herečce a zpěvačce Ellen Foley, ale on sám lakonicky poznamenal: „Should I Stay Or Should I Go? To není o ničem konkrétním. Prostě dobrá rocková písnička, kterou jsme se pokusili složit něco trochu nadčasového. A ani to nijak nesouvisí s mým rozhodnutím kapelu opustit.“ Poslední poznámka souvisí s názvem skladby „Mám zůstat, nebo odejít?“ a s následným Jonesovým (popravdě spíše vynuceným) odchodem z Clash.

  Při nahrávání došlo k jedné neplánované situaci, která ve výsledku vypadá jako záměrná. Opět vypravuje Joe Ely: „Já a Joe Strummer jsme ječeli ty španělské odpovídačky, zatímco Mick Jones zpíval hlavní hlas. A pak je tam část, kdy písnička přejde do části před kytarovým sólem a hrají jen bicí. A tam slyšíte, jak Mick Jones do mikrofonu řekne ‚Split!‘ (‚Dost!‘, pozn.). Řekl to fakt hlasitě a pěkně naštvaně. Já s Joem jsme se totiž k němu zezadu připlížili, vyskočili a vyděsili ho k smrti. Jen se na nás otočil a řekl to: ‚Dost!‘ Přímo uprostřed nahrávání, tak jsme hned běželi zase zpátky k mikrofonu a zpívali dál. A je to tam, celé je to na nahrávce.

  Písničku později nazpívala řada hudebníků různých stylů od ZZ Top až po Kylie Minogue. V roce 1991 ji koupila do své reklamy na džíny firma Levi’s a díky tomu písnička znovu vyšla na desce. A rázem měla tak obrovský ohlas, že konečně poprvé Clash vyskočili až na #1, odkud sestřelili písničku fiktivní animované rodinky Simpsonových (Do The Bartman, kterou napsal Michael Jackson). Should I Stay Or Should I Go se tak nakonec více než deset let po svém prvním vydání stala obrovským hitem po celé Evropě.
  O sedm let později ji s velkým úspěchem pro svou reklamní kampaň v tuzemsku použil i mobilní operátor Eurotel.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...