Clash – Rock The Casbah

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Co se stane, když se z rebelské punkové kapely stane úspěšná hitová skupina s velkými příjmy, která plní módní časopisy pro teenagery? Ztrácí smysl, kapela The Clash si to uvědomila po vydání hitu Rock The Casbah a vedlo to k jejímu konci.

    Základ hitu Rock The Casbah napsal bubeník kapely Topper Headon a opatři ji textem, jaký by reputaci kapely, které nezáleží na jiném než vlastním názoru,  ještě asi udržel. Byl totiž těžce pornografický a věnovaný Topperově přítelkyni. Jenže stále silnější heroinové experimenty nakonec Topperovu kariéru v kapele ukončily dřív, než se písnička nahrála. Nový text napsal Joe Strummer poté, co viděl reportáž o tom, že byl v Íránu zbičován člověk, který měl doma zakázané popové desky ze Západu, což se stalo novým tématem písničky. Ta pak vyšla na extrémně úspěšné, dvojnásobně platinové desce Combat Rock.

    Problém pro kapelu nastal paradoxně poté, co se ze singlu stal celosvětový hit, který bodoval i v americké Top 10, kde se jinak Clash prosadit nedokázali. To nakonec přimělo Joa Strummera, aby podle svých slov kapelu opustil. Řekl, že už nemůže zpívat rebelské písně, když je kapela bohatá a úspěšná, protože by si připadal směšný. Ve skutečnosti to ale v té době už začalo hodně skřípat hlavně uvnitř kapely samotné, začali se měnit členové a po vydání rozporuplné desky Cut The Crap se kapela v polovině 80. let rozpadla definitivně.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...