Clash – London Calling

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Clash patří k nejvýraznějším představitelům britské punkové vlny. Nespokojenost, nabroušenost a pesimismus své doby vtělili do jedné z ikonických písní své kariéry – London Calling.

  Samotný název inspirovalo BBC za II. světové války, tehdy vždy vysílání začínalo frází: „This is London calling.“ (Volá Londýn) Kytarista a zpěvák skupiny Joe Strummer popsal aktuální inspiraci vzniku písničky v roce 1988: „Četl jsem v jednom dni snad deset zpráv, které byly všechny o tom samém – jaké epidemie se na nás odkud valí.“ Později také dodal: „Hodně se tehdy mluvilo o všech těch nesmyslech kolem studené války. A taky jsme věděli, že Londýn snadno podlehne záplavám. Moje snoubenka mi poradila, abych o tom všem napsal písničku.“ Clash také jako praví punkeři pohrdali veškerým komerčním obalováním muziky, proto si v textu rýpli do Beatles, resp. do mediálního šílenství, které je obklopovalo. Později se ale svému přesvědčení sami zpronevěřili, když písničku prodali do reklamy automobilky Jaguar a také British Airways.

  Samotné album skupina natáčela po svém návratu z Ameriky. Jakkoliv byl punk ostrý a zdánlivě agresivní, muzikanti obdivovali první rock and rollové hvězdy – proto je obal alba London Calling parafrází obalu první desky Elvise Presleyho (nejde tedy o parodii, ale poctu). Clash desku natáčeli ve studiích ve Wessexu, kde vznikaly také desky Sex Pistols nebo Pretenders.

  Ze singlu i alba byl nakonec velký úspěch, časopis Rolling Stone označuje dodnes album za jeden z vrcholů hudební scény 80. let (samotnou píseň za 15. nejlepší v historii rocku). Často figuruje mezi přehledy nejlepších alb historie. Přesto se singl tehdy těsně nedostal do britské Top 10 (#11).

  Po předčasné Strummerově smrti v roce 2002 zahráli London Calling k jeho poctě na předávání Grammy Bruce Springsteen, Dave Grohl, Elvis Costello a Little Steven Van Zant (E Street Band). Zazněla na slavnostním ceremoniálu londýnských olympijských her 2012 a samozřejmě i v řadě filmů (např. bondovka Dnes neumírej). Po písničce během dalších let sáhl dokonce Bob Dylan a zmíněný Springsteen jedno své DVD pojmenoval London Calling: Live in Hyde Park DVD.  V době, kdy Joe Strummer zaskakoval jako zpěvák ve skupině Pogues, zařadili London Calling do svého repertoáru také oni.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...