Chris Rea – Josephine

 • Kategorie: Hudební knihovna

  John Lennon věnoval svému synovi píseň Beautiful Boy, Stevie Wonder své dceři napsal Isn’t She Lovely?, Neil Young pro dceru složil Here For You, Robert Plant se z neštěstí nad synovou smrtí vyzpíval v All My Love. A kupříkladu Elvis sice písně neskládal, tak alespoň po dceři pojmenoval své luxusní letadlo. Co k tomu dodá Chris Rea?

  Chris Rea nepatří mezi lovce dívčích srdcí, oženil se se svou teenagerovskou láskou Joan Lesley a žije s ní dodnes. „Když jsem ji poprvé viděl, rozklepal jsem se a potil se, protože jsem z ní byl nervózní a ona byla tak nádherná,“ vzpomínal na jejich seznámení. „Po všech těch letech se dostanete do bodu, kdy jste naprosto neoddělitelní. Vždycky jsem chápal, jak to fungovalo mezi Paulem McCartneym a Lindou…“ (Traduje se, že jediné noci, které McCartneyovi strávili odděleně, byly v době Paulova uvěznění v Japonsku)

  Chris a Joan spolu vychovali dvě dcery. První, Josephine, se jim narodila v roce 1983, druhá Julia o šest let později. A oběma dívenkám hrdý tatínek napsal písně, obě také pojmenoval jednoduše podle jejich křestních jmen. Poctu tehdy dvouleté Josephine najdeme na albu Shamrock Diaries (1985), čtyřleté Julii na desce Espresso Logic (1993). Ostatně obě také zahrál na pražském koncertě v roce 2012.

  Skladba Josephine Chrisovi otevřela mnohé dveře, měl tehdy za sebou už pár vlažnějších hitů, ale Josephine byla největším úspěchem od vydání I Can Hear Your Heartbeat. Skvěle se prodávala v Beneluxu nebo Německu, otevřela mu tak dveře do Evropy a umetla cestu k hitu Let’s Dance. Navíc se stala velmi populární mezi DJ, kteří ji začali často využívat při všemožných remixech na diskotékách, což zase Chrisovi přivedlo mladé publikum.

  Navíc Josephine také přezpíval do francouzštiny, kterážto verze potom měla ve Francii slušný ohlas. Inspirovala jej k tomu návštěva diskotéky pro transvestity, kam se podíval během jedné divoké noci v Paříži (okořeněné zatčením policií poté, co se snažil vylézt na Fontánu Neviňátek).

  V seznamu nejčastěji hraných písní na Chrisových koncertech zabírá Josephine hrdé první místo před hity On The Beach či Let’s Dance.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...