Chris Montez – Let’s Dance

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ezekiel Christopher Montanez je americký zpěvák známější pod zkráceným jménem jako Chris Montez. Narodil se v početné latinskoamerické rodině v Los Angeles a jeho největším úspěchem byl rock and rollový hit Let’s Dance.

  Příběh písničky se ale začal psát jinde. Jim Lee byl muzikant, producent a skladatel. V článku, který mapoval jeho život, se dočteme: „Opil se s Ringem Starrem v Liverpoolu, kamarádil se s Everly Brothers, adoptoval německého ovčáka Sonnyho & Cher…“ A nemůžeme vynechat: Složil a produkoval první hit Chrise Monteze Let’s Dance.

  Chris tehdy začínal, ještě žádný hit neměl, takže měl Lee volnou ruku udělat písničku po svém. A fungovalo to skvěle, Montez byl rázem na #4 Billboardu a účtárna nahrávací firmy Monogram Records brzy hlásila tržbu přesahující miliónový prodej singlu, což se rovnalo zlaté desce. Chris Montez byl hvězdou.

  Paradoxně se ale Montez v této roli dobře necítil, firma mu začala diktovat, co a kde bude dělat, a ačkoliv to zprvu byla zábava, iluze brzy ztratil: „Když jsem udělal Let’s Dance u Monogram Records, začali mě využívat, cpali mě tam, kde mě chtěli mít. A tak jsem se rozhodl z toho vypadnout a vrátil jsem se do školy, kde jsem muziku začal studovat…“ Po třech letech se pak vrátil na výsluní za pomoci trumpetisty a nadaného hudebníka Herba Alperta, který jej přesvědčil, že úspěch bude mít spíše jako zpěvák středního proudu a silných balad. Měl pravdu, Montez skutečně nazpíval řadu úspěšných hitů, které ale už postrádaly hravost jeho rock and rollových začátků.

  Let’s Dance v 70. letech oživila úspěšná komedie s Johnem Belushim Zvěřinec časopisu National Lampoon a po opětovném vydání na singlu znovu bodovala i v hitparádách. Znovu ji natáčely i mnohé další skupiny jako Status Quo, Ramones, T. Rex, Mud nebo později Slade. Navíc ji v roce 1983 oživila Tina Turner v duetu s Davidem Bowiem (vtipně tehdy propojili dvě písně, protože ji zpívali jako směs s Bowieho hitem stejného názvu).  Díky těmto úspěchům dokonce písnička jejímu autorovi vydělala na nový dům, ostatně k verzi Tiny s Davidem stručně, ale uznale řekl: „Bylo to dobrý, bylo to zatraceně dobrý!

  V řadě článků se dočteme, že písničku natočili i Beatles jako doprovodná kapela Tonyho Sheridana během natáčení svých prvních profesionálních nahrávek v Hamburku. Tuto verzi pak pod hlavičkou Beatles najdeme na mnoha CD těchto Sheridanových nahrávek. Jde ale o stále opakovanou chybu, ve skutečnosti konkrétně na této písni Beatles Sheridana nedoprovázeli.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...