Chiffons – He’s So Fine

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Bronx, chudá rodina, několik dětí, otec po smrti a matka se jako uklízečka vrací pozdě z práce domů často s do krve odřenýma nohama, jen aby uživila rodinu. Kde že je ten americký sen? Už klepe na dveře… Jak vznikl hit He’s So Fine?

  Ronnieho Macka nikdo neznal, byl to mladý kluk, který nedávno oslavil dvacítku a miloval muziku. Skládal písničky, ale nikdo o ně neměl zájem. Tak se rozhodl, že založí dívčí skupinu, která by jeho písničky zpívala. Přemluvil proto tři dívky ze střední školy (dvěma bylo 13, jedné 14), aby založily trio a posléze ho rozšířil ještě na kvarteto, když zlanařil Sylviu Peterson, zpěvačku ze skupiny Little Jimmy and The Tops. Dívky nacvičily několik jeho písní a vsadily na dvě: Oh My Lover a He’s So Fine. Mack s nimi společně přišel do vydavatelství Bright Tunes Productions, které patřilo skupině Tokens, jež právě zazářila hitem The Lion Sleeps Tonight. Všem se to líbilo, písničky natočili za pomoci právě celých Tokens a byli si jistí, že speciálně He’s So Fine je hotový hit. Ronniemu Mackovi zbývalo najít firmu, která by nahrávku vydala na desce a propagovala, Tokens přirozeně doporučili tu, která vydávala jejich desky – Capitol.

  Jenže přišla nutná první sprcha – Capitolu se písnička nelíbila a odmítla ji se slovy, že je příliš banální. Mack nelenil a obcházel další firmy – Victor, Columbia, ABC Paramount, všude slyšel to samé: „Víte, není to špatné, ale…“ Až po šesti měsících na konci roku 1962 uspěl u malé značky Laurie a deska mohla konečně vyjít. A okamžitě se z ní stala hitparádová bomba, vyletěla až na vrchol amerického žebříčku a bodovala i všude po světě.

  Sen Ronnieho Macka se stal skutečností, jak vzpomínala jeho sestra Dotty: „Pamatuju se, jak jsme s bratrem a sestrami koukali z oken a čekali, až se naše matka vrátí domů z práce, uklízela domy. Občas jí z toho dokonce ještě krvácela kolena, což mého bratra hluboce zraňovalo. Náš otec byl mrtvý a on byl nejstarším mužem rodiny. V roce 1963 se ale jeho sen stal skutečností. Založil skupinu Chiffons a napsal pro ně písničku, co se stala hitem číslo jedna všude po světě, byla to He’s So Fine. A najednou mohl Ronnie dokázat všechno, co dříve matce slíbil. Pamatuju, jak jednou v noci přijel domů a vzbudil mě a nejmladší sestru Brendu, šly jsme do matčiny ložnice. Potom vzal velký kufr, otevřel ho a vysypal na nás hromadu peněz. Ale chtěla bych, abyste pochopili, že to pro něj nebylo jednoduché. Mnoho lidí se mu předtím smálo, kvůli oblečení, co nosil, kvůli tomu, jak vypadal, ale měl sen a šel za ním, nikdy se ho nevzdal.“

  Bohužel tento romantický americký příběh neměl dobrý konec. Ronniemu Mackovi vzápětí našli rakovinu v posledním stádiu, zemřel jen několik týdnů poté, co se jeho život tak radikálně proměnil. Bylo mu 23 let, nedočkal se ani předání zlaté desky za miliónový prodej, kterou singl brzy získal.

  V 70. letech se stala písnička důvodem soudního sporu. Firma Bright Tunes Productions zažalovala George Harrisona, že jeho hit My Sweet Lord je kopií He’s So Fine a žádali ušlý zisk. Harrison sice uznával, že se mu He’s So Fine líbila, ale že se ji v žádném případě nesnažil kopírovat, základ My Sweet Lord vznikl během jamování s Billym Prestonem a skupinou Delaney and Bonnie and Friends. Soudce nakonec ale spor rozhodl v neprospěch Harrisona, který skutečně musel vydavatelství vyplatit sumu necelých 1,6 miliónu dolarů (hořkou dohrou pro Harrisona byl fakt, že katalog Bright Tunes během sporu zakoupil jeho manažer Allen Klein, se kterým se právě během soudních pří rozhádal).

  Chiffons pak vzápětí natočily pro změnu Harrisonovu My Sweet Lord, ale nový hit jim nepřinesla.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...