Chicory Tip – Son Of My Father

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Anglická skupina Chicory Tip vznikla v roce 1967 v britském Kentu a k názvu je prý inspirovala plechovka kafe. Dlouho se nemohli prosadit, dokud jejich manažer nepřišel s nápadem, zda by nechtěli natočit písničku Son Of My Father. A hit #1 byl rázem na světě.

    Původní verzi Son Of My Father natočil italský producent a skladatel Giorgio Moroder a písnička se v jeho podání stala menším hitem i v Americe. Obrovský úspěch měla také v Německu, kde ji proslavil pod názvem Nachts Scheint Die Sonne hlavně zpěvák Michael Holm. Moroder ji napsal spolu s dalším profesionálním skladatelem Petem Belleottem, jehož jméno najdeme pod hity zpěváků jako Elton John, Cliff Richard nebo Tina Turner.

    Chicory Tip ji přezpívali na konci roku 1971 a začátkem následujícího roku z toho byl v Británii jedničkový hit. Dominantním zvukem na nahrávce byl tehdy velmi populární nástroj zvaný Moog, klávesový syntezátor, který pro nahrávku neobsluhoval nikdo z kapely, ale zvukový inženýr Chris Thomas (později slavný producent, který pracoval např. s Pink Floyd, Sex Pistols nebo Eltonem Johnem). Často se píše, že jde o první hit natočený s tímto nástrojem, ale ve skutečnosti jej na svých deskách už dříve používala řada slavných skupin jako Beatles, Byrds, Rolling Stones, Simon & Garfunkel, Supremes nebo Doors.

    Son Of My Father pojmenoval také první (a jediné) album kapely Chicory Tip a dodnes zůstává jejich nejslavnější písničkou, ačkoliv hitů měli více. V roce 1972 dosáhl ale právě tento singl až na miliónový prodej a získal tak kapele jejich jedinou zlatou desku. Často zaznívá také na fotbalových zápasech v Anglii a v Polsku byl dokonce motiv ze sóla písně řadu let používaný jako znělka sportovních zpráv. V roce 2007 písničku oživil také seriál britské televize Life On Mars.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...