Cher – If I Could Turn Back Time

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Zpěvačka Cher patří mezi nejstabilnější stálice showbusinessu, pravidelně se vrací jak do hudebních žebříčků, tak do úspěšných filmových rolích. Dnes si přiblížíme pozadí vzniku jejího hitu If I Could Turn Back Time.

  Občas se dočteme, že tato písnička znamenala pro Cher comeback na konci 80. let. Je sice pravdou, že jejich začátek byl pro Cher útlumovým obdobím (žebříčkové propadáky jako Rudy nebo I Paralyze), nicméně pak už následovaly Top 10 hity jako I Found Someone nebo duet After All s Peterem Ceterou. Takže mluvit o comebacku v případě If I Could Turn Back Time není až tak namístě.

  Píseň napsala Diane Warren, v hudebním světě dobře známá skladatelka, která zásobovala materiálem nejen Cher, ale i zpěvačky jako Aretha Franklin, Barbara Streisand, Tina Turner, Whitney Houston nebo Celine Dion. Autorka nic neponechávala náhodě a podílela se i na produkci nahrávky. Na kytaru hraje Steve Lukather, člen kapely Toto, jehož kytara ozdobila i práci Ringa Starra, Michaela Jacksona, Olivie Newton-John nebo Lionela Richieho. Doprovodné vokály zpíval i hitmaker a producent Desmond Child (napsal např. hit Angel pro Aerosmith nebo se autorsky podílel na hitu I Was Made for Lovin’ You od Kiss). Ve finále písnička dobyla #1 v Austrálii, Norsku či americkém žebříčku Billboard Hot Adult Contemporary. Top 10 jí neuniklo v Británii, Kanadě, Holandsku, Irsku, Belgii nebo Novém Zélandu.

  Cher k písni natočila i velmi populární videoklip. K němu později řekla: „Snímek jsme natáčeli několik dní, měl celý příběh, utíkala jsem od milence, přelézala, co šlo, jezdila ve člunu, byla jsem zavřená v kleci… A potom začal režisér stříhat a řekl jenom: ‚Sakra, TOHLE jsou záběry za všechny prachy!’ – já s námořníky na bitevní lodi. Byli to skuteční námořníci a byli docela legrační, pořád mě oslovovali madam.“ Režisér tedy přehodnotil koncepci a nakonec celý klip sestříhal pouze ze záběrů z bitevní lodi. Kombinace obrovských lodních děl a námořníků s vyzývavě sexy oblečenou (či spíše neoblečenou) Cher fungoval více než dobře. Tak dobře, že se ho MTV polekala a zakázala jej vysílat před devátou hodinou (následně režisér proto sestříhal ještě poněkud méně provokativní verzi). A pro úplnost – onen blonďatý mladík, který v černých brýlích a tričku s Jimim Hendrixem hraje v klipu na kytaru, je Elijah Blue Allman, syn Cher a hudebníka Gregga Allmana.

  Cher If I Could Turn Back Time zařadila na platinové album Heart Of Stone, ze kterého poté vzešel další Top 10 hit Just Like Jesse James. Není také divu, že dodnes často zní na jejích koncertech.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...