Cher – Gypsys, Tramps & Thieves

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kdo by neznal Cher, po babičce částečně indiánku kmene Cherokee, zpěvačku nezvykle sytého hlasu, herečku nezvyklého (na zpěvačku) talentu, držitelku Oscara, několika cen Grammy, Emmy nebo Zlatých glóbů, která má na svém kontě už také přes 100 miliónů prodaných desek a mimochodem jedinou zpěvačku, která zatím v každé z posledních pěti dekád dokázala dobýt americký žebříček Billboard.

  A přesto její kariéra na přelomu 60. a 70. let vypadala spíš tak, že by se měla podívat po jiném zaměstnání. Úspěšné hity, které zpívala se svým manželem (jako Sonny & Cher) nebo i sama za sebe, už netáhly, jejich společný film Chasity naprosto propadl… V roce 1971 se ale blýsklo na lepší časy, dvojice získala vlastní TV show The Sonny & Cher Comedy Hour a Cher navíc i novou nahrávací smlouvu. Vsadila na píseň z jejich show, kterou zpívala sama, Gypsys, Tramps & Thieves a trefila se.

  Deska s Gypsys, Tramps & Thieves vyšla na podzim 1971 a byl z toho zase po čase jedničkový hit (USA, Kanada, Francie…), který nakopl kariéru Cher přesně tak, jak to potřebovala. Písničku napsal skladatel a producent Bob Stone jako „Gypsies and White Trash“ a pro Cher si ji od něj vyžádal přímo její producent Snuff Garrett, jen po dohodě se Stonem změnil název.

  Písnička vyprávěla příběh kočovných cikánů a tuláků, kteří jezdí po světě a živí se jak dokážou (matka vypravěčky tancem, otec prodejem alkoholu). Nakonec Gypsys, Tramps & Thieves pojmenovala i celé album (které se původně jmenovalo jednoduše Cher), za svou hymnu si ji vzal skotský fotbalový klub Clyde F.C., přezpívala ji například Cilla Black, ale také kapela Nirvana, a později hned dvakrát zazněla v populárním animovaném seriálu Simpsonovi.

  Interpret: Cher
  Autoři: Bob Stone
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...