Cher – Bang Bang (My Baby Shot Me Down)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Cher se zprvu proslavila po boku svého muže Sonnyho Bona (dvojice Sonny & Cher), ale od počátku souběžně vydávala i své sólové desky, byť v produkci právě manžela. Ten mnohdy přispěl své ženě také jako autor a aranžér. První singl s dylanovkou All I Really Want To Do sklidil slušný ohlas, stejně jako druhý Where Do You Go. Opravdu první sólový hit Cher však znamenal až třetí singl.

  I v případě singlu Bang Bang (My Baby Shot Me Down) se o text, melodii i produkci postaral opět Sonny Bono. Jde o nešťastný love song ženy, kterou opustil její muž. Znala se s ním od dětství, kdy si hráli na vojáčky: Bum bum, má láska mě střelila…Po letech se vzali, ale muž ženu opustil a ona nešťastná znovu cítí ty metaforické střely, kterými ji trefil.

  Pro natáčení singlu Sonny objednal zkušené studiové hudebníky, skupinu přezdívanou Wrecking Crew, která obstarávala doprovodem hity např. Mamas And Papas, Beach Boys, Nancy i Franka Sinatrových, Simona & Garfunkela nebo Association. Vše klaplo na jedničku a singlu se po vydání prodalo několik milionů kusů. Stal se vůbec první zlatou deskou, kterou Cher dostala za svou samostatnou píseň (byť je zřejmé, že opět šlo o nahrávku Sonny & Cher, pouze bez Sonnyho hlasu).

  Nakonec zpěvačka nazpívala Bang Bang i sólově v roce 1997 na své comebackové album nazvané jednoduše Cher. I když… vlastně opět ne zcela sólově. Tentokrát jí jako vokalisté pomohli Michael Bolton a Jon Bon Jovi. O doprovod se postarali členové právě kapely Bon Jovi, kytarista Richie Sambora, basák Alec John Such, na klávesy hrál David Bryan a bubnoval Tico Torres. A nakonec i Sonny Bono přispěl k nové verzi mírně aktualizovaným textem.

  Hitu Bang Bang vzniklo desítky předělávek, nejslavnější od Nancy Sinatra (ta zazněla i ve filmu Kill Bill). Mezi dalšími najdeme interprety jako Vanilla Fudge, Stevieho Wondera, Beau Brummels, Petulu Clark, někdejší první dámu Francie Carlu Bruni, Davida Guettu, Lady Gagu, Beyonce, Franka Sinatru, Cliffa Richarda nebo Crazyhead. Existují také předělávky, jež natočily hvězdy íránské, jamajské, bulharské, japonské, italské, švédské, turecké, brazilské či vietnamské.

  A pochopitelně skladba nechybí na koncertech Cher. Jak sama zpěvačka řekla už v roce 1990, její fanoušci nerozlišují, zda zpívá své sólové hity nebo hity Sonny & Cher: „Mají moc rádi We All Sleep Alone (1988, pozn.), ale také mají oblíbenou Bang Bang. A stejně mají rádi After All (1989, pozn.)… řekla zpěvačka a dodala, že ona sama žádného favorita mezi svými písněmi nemá. Samotnou Bang Bang (My Baby Shot Me Down) zpívala na svých koncertech dle statistik už více než 350x.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...