Chad And Jeremy – A Summer Song

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Chad Stuart a Jeremy Clyde byli dva kamarádi, kteří se v 60. letech proslavili jako nejvýraznější folková dvojice tzv. britské invaze do Ameriky. Připomeneme si jejich letní hit A Summer Song, který bodoval v roce 1964.

  Zatímco v Anglii Chada a Jeremyho zastínila stylově podobně znějící dvojice Peter And Gordon, v Americe se o popularitu fanoušků dvojice popraly vyrovnaně. První hit Chad And Jeremy se jmenoval Yesterday’s Gone a měl slušný úspěch i v Anglii, následující Like I Love You Today sice propadla, ale Chad And Jeremy natočili své první album Sing For You, kam mimo jiné zařadili melodii A Summer Song.

  Napsal ji Chad Stuart, ale pomohli mu s ní kamarádi Clive Metcalfe a Keith Noble, kteří brzy poté založili svoji vlastní kapelu se studenty architektury Rogerem Watersem a Nickem Masonem (čímž se začala rodit legenda jménem Pink Floyd, ale to je jiná kapitola). O produkci alba se postaral Shel Talmy, který pracoval s Kinks a později také s Who nebo Catem Stevensem.

  V létě roku 1964 vybrali Chad And Jeremy A Summer Song jako další singl a dostal se i do rozhlasové soutěže Juke Box Jury, ve které známé osobnosti tipovaly, které z nových písniček budou hity a které ne. Tehdy byl hostem Ringo Starr z Beatles a prorokoval, že A Summer Song v Británii nezaboduje. Měl pravdu, folkový singl prošuměl v éře merseybeatové horečky a zmizel. Napomohla tomu poněkud kuriózní situace. Manažer dvojice dal novinářům k dispozici fotku malého Jeremyho, oblečeného v sametovém obleku a svírajícího korunu královny Alžběty. Jeremyho dědeček byl totiž člověk blízký Buckinghamskému paláci a oba se účastnili korunovace Alžběty II. v roce 1953. Jenomže rock and rolloví fanoušci se tehdy s královskou rodinou zase tolik „nekamarádili“ a měli pocit, že dvojice ze sebe chce dělat něco „víc“. Zkrátka byla to reklama spíše negativní a dvojici v očích pracující veřejnosti moc nepomohla, spíš naopak.

  Jenomže potom v Americe náhle vyskočila v žebříčku Yesterday’s Gone a dvojice to s A Summer Song zkusila v zemi „strýčka Sama“. Dobře udělali, v říjnu 1964 už vyskočila do první desítky. Chad Stewart: „V Británii jste se do žebříčku s tak sladkou písničkou nemohli dostat, ale z nějakého důvodu to v Americe fungovalo. Opravdu nevím proč, snad že je tamější trh o tolik větší.“ A nejenom v Americe, singl zabodoval i třeba v kanadské Top 10 a dostal se i do australské hitparády. A také další desky Chada a Jeremyho měly v USA velký ohlas, zatímco v Británii zprvu propadaly, posléze už ani nevycházely a dvojice už se plně soustředila pouze na vstřícnější americký trh.

  Do své komedie Jak jsem balil učitelku s Billem Murrayem a Owenem Wilsonem si A Summer Song vybral režisér Wes Anderson, zněla i během reklamního bloku nejsledovanějších sportovních zápasu amerického fotbalu Super Bowl XL. Převzala ji i řada dalších umělců, zejména amerických jako skupina Lettermen, či zpěvačka Skeeter Davis, ale třeba i ve Francii byla známá v podání Franka Alama.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...