Cat Stevens – Lady D’Arbanville

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Cat Stevens, který dnes působí pod jménem Yusuf Islam, napsal a nazpíval zejména na přelomu 60. a 70. let celou řadu slavných písniček, jednu z nich si dnes představíme, jmenuje se Lady D’Arbanville.

  Toto zvláštní jméno si Cat Stevens nevymyslel, skrývá se za ním skutečná osobnost, jeho přítelkyně Patti D’Arbanville, které věnoval několik písniček (např. také Wild World nebo Hard-Headed Woman). Patiie byla modelka a herečka, která se proslavila více svými partnery než rolemi ve filmech, do filmového světa ji vytáhl Andy Warhol, měla románek s Mickem Jaggerem, krátce žila také s tehdejším hollywoodským bouřlivákem Donem Johnsonem  (se kterým má i syna) ve filmech hrála ve své době i odvážné erotické lesbické scény. Cat Stevens o ní napsal Lady D’Arbanville, když na konci 60. let odjela do New Yorku, aby se věnovala kariéře modelky. Písnička vyšla na jeho albu Mona Bone Jakon, které nahrál po vážných zdravotních problémech začátkem roku 1970, a vystřelila ho do britské Top 10. O kvalitách písničky mluví už to, že ji později nazpíval (mimo jiné) také Elton John.

  Sama Pattie D’Arbanville k písničce později řekla: "Steven napsal tu písničku, když jsem odjela do New Yorku, jela jsem tam jenom na měsíc, což nebyl zrovna konec světa, že? Ale já mu tak chyběla, že napsal tu písničku jako bych byla mrtvá, jako bych už ležela v rakvi, byl z toho úplně na dně, je to hodně smutná píseň. Rozplakala mě, když jsem ji slyšela…“ 

  Interpret: Cat Stevens
  Autoři: Cat Stevens
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...