Cascades – Rhythm Of The Rain

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv skupina Cascades měla čtyři menší hity v šedesátých letech, pamatují si je lidé jen kvůli jednomu, který byl naopak veleúspěšný. Vyšel takříkajíc v předvečer britské invaze a jmenoval se Rhythm Of The Rain (Rytmus deště).

  Autorem hitu je zpěvák skupiny John Claude Gummoe. Musel ale nejdříve narukovat do armády, aby píseň mohla vzniknout. „Skládal jsem Rhythm Of The Rain nějakou dobu, ale slova přišla, když jsem se nalodil na loď amerického námořnictva,“ vzpomínal Gummoe v roce 2008. „Stál jsem na můstku a sledoval vzdalující se pevninu, odplouvali jsme do Japonska. Plavili jsme se severním Pacifikem, silně pršelo a moře bylo rozbouřené. Nejdřív mi na mysl přišel název, líbilo se mi, jak zní, a v noci jsem pak napsal většinu slov. Bylo to, jako by mi je déšť rovnou našeptával.“

  Před koncem roku 1962 potom Cascades písničku nahráli a začátkem roku 1963 se z ní stal veliký hit. Bodovala v první desítce všude po světě a její předělávky nazpívali např. Bobby Darin, Dan Fogelberg, Jan & Dean, Neil Sedaka nebo později Jason Donovan. Když dělala firma BMI přehled nejhranějších písni rozhlasové historie, Rhythm Of The Rain obsadila 9. místo. Získala také zlatou desku za více než milion prodaných kusů.

  Zvuk deště a úder hromu, kterými skladba začíná, nebyly nápadem autora písničky, tím přispěl producent Barry De Vorzon. Cascades písničku natočili ve studiích Gold Star, kde většinu svých slavných hitů stvořil producent Phil Spector. Ten se sice natáčení neúčastnil, ale někteří z jeho stabilních studiových muzikantů ano, např. bubeník Hal Blaine nebo kytarista Glen Campbell.

  Cascades nikdy nedokázali zopakovat úspěch hitu Rhythm Of The Rain. Nejprve je opustil leader Gummoe, v polovině 70. let se rozpadl i zbytek kapely, ačkoliv čas od času se od té doby sejdou kvůli vzpomínkovým koncertům či příležitostnému nahrávání. Sám Gummoe natočil v 90. letech i taneční remix Rhythm Of The Rain, ale původní úspěch nezopakoval.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...