Carole King – I Feel the Earth Move

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Carole King patří k nejúspěšnějším hudebním skladatelkám rock-popové historie, její album z roku 1971 Tapestry se drželo neuvěřitelných šest let mezi nejprodávanější dvoustovkou alb podle časopisu Billboard. Právě úvodní píseň této výjimečné desky nás dnes bude zajímat.

    I Feel the Earth Move je vůbec prvním sólovým singlem Carole King. V 60. letech napsala se svým mužem Gerrym Goffinem desítky hitů, ale pro jiné zpěváky, např. Will You Still Love Me Tomorrow (The Shirelles), The Locomotion (Little Eve) nebo Crying in the Rain (The Everly Brothers). Jako interpretka Carole dlouho zůstávala skromně v pozadí.

    Skladba I Feel the Earth Move s dominantním piánem, na které hraje sama autorka, je první skladba alba Tapestry a také píseň s nejagresivnějším sexuálním nábojem na desce. Alespoň tak ji viděl kritik Harvey Kubernik. Slovy chvály nešetřil ani Jon Landau z časopisu Rolling Stone a píseň vyšla na pilotním singlu k albu spolu s další silnou skladbou ze stejné LP desky, s baladou It’s Too Late. I druhá skladba hitovému „áčku“ natolik konkurovala, že nakonec v rádiích bylo slyšet obě písně skoro stejně často.

    I Feel the Earth Move nakonec pět týdnů okupovala první místo amerického Billboardu (zatímco v konkurenčním Cashboxu na prvním místě seděla druhá strana singlu It’s Too Late). Později zněla i v oscarovém hitu s Jackem Nicholsonem a Shirley MacLaine Cena za něžnost a v 80. letech ji do žebříčků v nové verzi vrátila zpěvačka Martika. Sama Carole King její fragment zahrála, když hostovala v populárním televizním seriálu Gilmorova děvčata, v televizi si ji svého času zazpívala i herečka Loretta Swit (alias Margaret Houlihanová ze seriálu M*A*S*H). Do své reklamy písničku zakoupila také automobilka Toyota.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...