Canned Heat – On The Road Again

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Bluesrocková skupina Canned Heat je spojena s kalifornskou scénou už od poloviny 60. let a existuje dodnes, ačkoliv se v ní prostřídaly už desítky muzikantů a řada jejích členů už hraje v nebeském angažmá, včetně zakladatelů skupiny, kterými byli Bob Hite a Alan Wilson.

  Wilson a Hite založili kapelu v polovině 60. let a pojmenovali ji podle staré bluesové písničky (Canned Heat Blues od Tommyho Johnsona). Jejich kariéru pak výrazně posunul fakt, že vystoupili na nejslavnějších festivalech své doby v Monterey a Woodstocku.

  On The Road Again byl jejich první výrazný hit, který natočili pro své druhé album Boogie with Canned Heat. Napsal ji zpěvák Alan Wilson s pomocí Floyda Jonese – přesněji Wilson upravil jeho starou nahrávku z 50. let. Jones ostatně nemohl nic namítat, protože stejným způsobem on převzal písničku od zmíněného Tommyho Johnsona (ovšem ten ji v roce 1928 pojmenoval Big Road Blues).

  Canned Heat se ovšem nespokojili jen s bluesovou „dvanáctkou“ a písničku ozvláštnili v dobovém psychedelickém duchu indickou tánpurou. Fungovalo to, v Anglii vyskočila On The Road Again do první desítky, v Americe do první dvacítky. Později ji hráli také Love Sculpture, Status Quo, Smashing Pumpkins, Pete Townshend z kapely Who a nověji třeba Katie Melua.

  Hlavní opora skupiny Alan Wilson neměl příliš šťastný život, propadal častým depresím, které vyústily v jeho (pravděpodobnou) sebevraždu v roce 1970, kdy se předávkoval drogami. Bob Hite, přezdívaný Medvěd, jej následoval v roce 1981, kdy dostal v pouhých 38 letech infarkt.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...