Byrds – Turn! Turn! Turn!

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela The Byrds v 60. letech přišla se zcela specifickým zvukem s dominantní dvanáctistrunnou kytarou Rickenbacker Rogera McGuinna. V druhé polovině 60. let sázeli do žebříčků hit za hitem, třetí v pořadí se jmenoval Turn! Turn! Turn!

  Slávu Byrds odstartovala písnička Boba Dylana Mr. Tambourine Man v roce 1965, druhá dylanovka All I Really Want To Do ale v Americe nebodovala zdaleka tak vysoko (na rozdíl od Velké Británie), proto se čekalo, jestli ze skupiny nebude tzv. „one hit wonder“, kapela jednoho hitu. Úspěch singlu Turn! Turn! Turn! ale potvrdil kvalitu Byrds více než dobře. Upravil ji Roger McGuinn, který ji aranžoval už dříve pro folkovou zpěvačku Judy Collins, ale s Byrds ji pojali více rock and rollově.

  Přitom opět nešlo o jejich vlastní písničku (skládat své hity si začali až později), napsal ji Pete Seeger, který její text převzal z Bible, fascinovaný více její literární hodnotou než samotnou vírou. Seeger byl známý především protestsongy, tuto melodii ale napsal prý naštvaný během 15 minut, když mu jeho vydavatel řekl, že potřebuje něco méně kontroverzního, jinak to neprodá. Sám Seeger pak  byl prý velmi překvapený, jak se písnička chytla, z verze Byrds byl přímo nadšený (později ji přezpívala také legenda country Dolly Parton). Přesto daroval 45% ze svého honoráře na dobročinné účely, protože text – podle Bible – pouze převzal od krále Šalamouna.

  Nový život písničce v 90. letech vdechl také film Forrest Gump, ale zazněla např. i v animovaném seriálu Simpsonovi.

  Interpret: The Byrds
  Autoři: Pete Seeger
  Rok vydání: 1965

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...