Byrds, Tom Petty – I’ll Feel a Whole Lot Better

 • Kategorie: Hudební knihovna

  První alba skupiny Byrds přímo překypovala hitovým materiálem. Producenti si tehdy mohli prakticky vybírat kterékoliv skladby, řadit jednu po druhé na malé singly a posílat je do hitparád. A většinou skutečně zabodovaly dokonce i B strany. Jednou z nich byla I’ll Feel a Whole Lot Better, kterou o mnoho let později znovu poslal do žebříčků Tom Petty.

  I’ll Feel a Whole Lot Better vyšla jako součást debutového alba Byrds Mr. Tambourine Man (1965) a právě také jako B strana druhého singlu, dylanovky All I Really Want To Do. Autorem skladby byl hlavní zpěvák Byrds Gene Clark a nazpíval také hlavní vokální linku. „Bylo to podivné období, všechno se strašně rychle měnilo a začínali jsme být slavní,“ řekl později autor ke vzniku písně. „Já tehdy chodil s jednou holkou, byla s ní legrace, ale byla trošku zvláštní a já se s ní začal dost nudit. A najednou z toho vznikla písnička: ‚Cítil bych se mnohem líp, kdybys už šla…‘ A bylo to! Celé jsem to napsal během pár minut.“

  Samotný kytarový rif si kapela – možná neuvědoměle – vypůjčila z jiné slavné písně – Needles And Pins, kterou nejvíce proslavili liverpoolští Searchers (jež skupina Byrds uváděla jako své vzory). I’ll Feel a Whole Lot Better je nejúspěšnější skladba, kterou Clark za svou kariéru složil. Časopis Rolling Stone ji dokonce vybral do pětistovky nejlepších písní rockové historie. Sama verze skupiny Byrds skutečně zabodovala v Billboardu i z pozice B strany, byť na vlažné 103. pozici. V některých zemích byla dokonce prezentovaná jako A strana.

  Píseň začala žít vlastním životem, převzali ji např. Bobby Bare, Don Nix, Flamin‘ Groovies, Johnny Rivers, Juice Newton, Crust Brothers a v roce 1989 Tom Petty, který ji poslal v žebříčku nakonec vůbec nejvýš.

  Tom Petty po písni sáhl v době, kdy natáčel své první sólové album Full Moon Fever (1989). Deska už byla hotová, ale firmě MCA se zdála příliš krátká a chtěla po Tomovi, aby ještě nějakou píseň přidal. Během práce na desce skupina Byrds vystupovala v Los Angeles a Petty s producentem (a spoluhráčem z Traveling Wilburys) Jeffem Lynnem na koncert zašli. „Oni hráli tuhle písničku Feel A Whole Lot Better a my jsme si říkali, ty jo, to by přeci byla parádní věc na desku. Mezi všechny ty styly by písnička Byrds dobře zapadla…“ vyprávěl Tom Petty a bylo rozhodnuto.

  Na nahrávce hraje vedle Toma (kytary, klávesy, tamburína, vokály) právě i producent Jeff Lynne (baskytara, klávesy, doprovodné vokály), stejně jako člen Heartbreakers Mike Cambell (kytara, mandolína, klávesy) a bubeník Phil Jones. Samotná nahrávka nakonec z alba vyšla jako v pořadí už čtvrtý hitový singl a v žebříčku Mainstream Rock Tracks zabodovala na #18.

  Byrds

  Tom Petty


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...