Byrds – So You Want To Be A Rock ‘N’ Roll Star

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Americká kapela Byrds je vnímaná jako jedna ze zásadních skupin folkrockové scény. I když se proslavili předělávkami písniček Boba Dylana a Petera Seegera, sešli se v ní hned čtyři nadaní skladatelé: Roger McGuinn, David Crosby, Gene Clark a Chris Hillman. Dnes si proto připomeneme jednu z jejich vlastních písní.

  Takže i ty chceš být rock and rollová hvězda“, So You Want To Be A Rock ‘N’ Roll Star, otevírala čtvrté album kapely Younger Than Yesterday, poslední, které s nimi celé dokončil David Crosby, než se svými kamarády spoluzaložil trio Crosby, Stills And Nash. Nicméně tuto písničku napsali zpěvák a kytarista Roger McGuinn a baskytarista kapely Chris Hillman. Zpravidla je vnímána jako rýpnutí do tehdy velmi populárních Monkees. Text písničky je totiž vystaven jako vzkaz kapele, která chce být rychle velkou hvězdou, ačkoliv sama nic neumí (Monkees vznikli na konkurs, který vypsali televizní producenti, písničky jim psali najatí producenti a krom zpěvu je na nahrávkách zpočátku zaskakovali profesionální hudebníci). Roger McGuinn nicméně později uvedl na pravou míru, že terčem písničky nebyli Monkees, ale obecně popový svět, který namísto hudebního nadšení začal ovládat business.

  McGuinn k písni řekl, že to byla „rychlovka“, celá prý vznikla během půl hodiny. K obsahu pak dodal: „Někteří lidé nás obviňovali, že jsme zahořklí, když jsme tohle napsali. Ale není to o nic tvrdší než Positively 4th Street (od Boba Dylana, pozn.). Ve skutečnosti ta píseň vlastně ani není tak tvrdá. Prohlíželi jsme si časopisy pro mladé lidi, sledovali všechny ty neznámé tváře a říkali si: ‚No páni, co se to děje…každý, kdo tu je, je něčí bratr nebo švagrová nebo matka nebo dokonce takový domácí mazlíček jako obrovská žába. No, a všichni zpívají rock and roll. Tak jsme napsali So You Want To Be A Rock ‘N’ Roll Star pro potenciální rockové hvězdy.“

  Do nahrávky písně byly přimíchány ječící fanynky, což byly skutečné fanynky skupiny Byrds, kapela je natočila během jednoho koncertu svého britského turné (ve městě Bournemouth). Jihoafrický jazzový muzikant Hugh Masekela, který tehdy prorazil i v popovém světě, hostoval na nahrávaní a nahrál svůj part na trubku. David Crosby k písni a hostovi dodal: „Nejvíc se mi tam líbí ty vokální odpovídačky a byl jsem opravdu šťastný, že s námi hrál Hughie Masekela. Je to můj kamarád, já s tím nápadem taky přišel a vyšlo to skvěle! On to totiž cítil a v jeho trubce je to slyšet, bylo to přesně pro něj, žádná citovka Milesova typu.“ Masekela pak písničku s kapelou zahrál i na slavném festivalu v Monterey.

  Chris Hillman své spoluhráče doplňuje: „David Crosby a já jsme nahrávali s Hughem Masekelou. Měli jsme stejného manažera a točili jsme se všemi těmi jihoafrickými hudebníky, ani nevím, proč nás Hugh vlastně přizval. David hrál na kytaru a já basu, ale všichni ostatní byli velmi dobří jazzmani, zatímco my ani neuměli číst noty. (…) Po nahrávání jsem šel domů a začal psát písničky. Nemělo to nic společného s tím, co jsme nahrávali, ale druhý nebo třetí den jsem složil Rock ‘N’ Roll Star. Roger mi to pak pomohl dotáhnout do konce, vymyslel střední část. Ta první část je něco, co jsem absorboval během oněch nahrávacích sessions. Roger se mnou asi nebude souhlasit, ale textem je ta písnička takový malý šťouchanec do Monkees. Ne do členů té skupiny, ale do lidí, kteří vzali peníze a udělali tu do sitcomu převařenou verzi Perného dne (film Beatles, pozn.). Znehodnocovalo to muziku. Ale nebyl to útok na ty čtyři kluky z Monkees, popravdě třeba Mike Nesmith byl zrovna skvělý zpěvák i skladatel.

  So You Want To Be A Rock ‘N’ Roll Star později převzali např. Move, svého času doprovodná skupina Eltona Johna Hookfoot, také Nazareth, Patti Smith Group, Tom Petty nebo Crowded House.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...