Byrds – Mr. Tambourine Man

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela Byrds vznikla v Kalifornii v roce 1964. Folkové kořeny přibarvili pod vlivem britské invaze vícehlasými vokály a zvukem dvanáctistrunné kytary značky Rickenbacker, a brzy je znal celý svět. Zásadně tomu napomohl jejich první hit – Mr. Tambourine Man.

  Není žádným překvapením, že Pán s tamburínou nebyl písničkou Byrds. Napsal ji Bob Dylan a od roku 1964 ji zpíval na svých koncertech. Poté ji natočil během sessions pro album Another Side Of Bob Dylan, ale dostala se nakonec až na další desku Bringing It All Back Home. V jeho podání měla ovšem pět a půl minuty.

  Navzdory legendám to ale nebyli Byrds, kdo se pro nahrávání Dylanovy písně rozhodl. Přinesl ji manažer kapely Jim Dickson na acetátu ještě před tím, než ji Dylan vydal na desce. Byrds z ní v první chvíli prý žádnou velkou radost neměli. Přesto se do ní pustili, ale cítili ji zásadně jinak, vsadili na chytlavý refrén, který doplnili jen dvěma slokami z Dylanových osmi.

  Je také potřeba říci, že Byrds se v době natáčení vlastně teprve formovali do své budoucí podoby. Baskytarista Chris Hillman a bubeník Michael Clarke ještě nebyli stálými členy kapely, a tak producent nahrávky na první session pozval profesionální studiové hudebníky, kteří doprovodnou stopu natočili za ně. Jediný, kdo na nahrávce z Byrds skutečně hraje, je Jim „Roger“ McGuinn na dvanáctistrunnou kytaru. Hlasy ale patří členům skupiny, hlavní vokál zpívá McGuinn (prý se snažil znít jako jakýsi střed mezi Johnem Lennonem a Bobem Dylanem), přičemž mu pomáhají Gene Clark a kytarista David Crosby.

  Úvodní takty s kytarovou předehrou písně nevycházely z Dylanova originálu, ale byly inspirovány samotným Bachem. Sám McGuinn pak text prý pojal přímo spirituálně: „Zpíval jsem to Bohu, říkal jsem si, že Bůh je ten Muž s tamburínou a já mu zpívám: ‚Hej Pane, vezmi mě na výlet a já tě budu následovat.‘“

  Jedním z prvních, komu nahrávku ještě před vydáním pustili, byl právě autor. Bob Dylan byl ohromen, prý řekl: „Wow, na to se dá i tancovat!“ A měl pravdu, singl vystřelil na první místo žebříčků všude po světě a bylo to poprvé, co nějaká „dylanovka“ dosáhla až na vrchol žebříčku. Mr. Tambourine Man tak pomohl jak kariéře Byrds, tak vzniku dalších stovek cover verzí všemožných dalších Dylanových písniček (sami Byrds jich postupně natočili tolik, že jim to nakonec vydalo na celé kompilační album).

  Mezi mnoha zpěváky, kteří písničku později převzali, najdeme jména jako Stevie Wonder, Four Seasons, Chad & Jeremy, Beau Brummels, Lettermen nebo Melanie. U nás ji zpívala např. Zdenka Lorencová.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...