Byrds – Mr. Spaceman

 • Kategorie: Hudební knihovna

  U americké skupiny Byrds jsme se v naší hudební knihovně zastavili již několikrát a není divu. Jejich styl propojující tradici amerického folku s tehdy populárním zvukem britských beatových skupin ovlivnil tisíce hudebníků. Dnes si představíme jeden z jejich hitů nazvaný Mr. Spaceman.

  Kapele Byrds pomohly v rozjezdu jejich výborné předělávky písniček Boba Dylana (Mr. Tambourine Man nebo All I Really Want To Do), které jim chválil i sám autor. Od začátku se ale po vzoru Beatles snažili skládat také vlastní písně a nutno říct, že se ukázali jako skladatelé velmi schopní, takže dylanovské „berličky“ brzy omezili. Důkazem toho je např. skvělé album Fifth Dimension, kde se autorsky blýskli především David Crosby a Jim „Roger“ McGuinn. Autorem hitu Mr. Spaceman byl druhý jmenovaný.

  Ačkoliv se o písni psalo jako o space-rocku, psychedelii nebo o spirituálním zamyšlení o nadpozemském životě, je v jádru spíše jednoduchou countryovou melodií. A text připomíná spíše hravě úsměvné dobrodružství s mimozemšťany.

  V textu písničky se vypravěč probudí v momentě, kdy venku vidí světlo, ačkoliv je tma. Důvodem je kosmická loď a zpěvák mimozemšťany přesvědčuje, aby jej vzali s sebou na výlet, že se bude slušně chovat. V poslední sloce se potom opět probouzí doma, zanedbaný a s mouchami ve svých vousech, přičemž kamarádští mimozemšťané mu na nebe napíší vzkaz: „Čau, a uvidíme se…“ Z celého textu čiší především humor a spíše parodie na populární teorie o únosech vesmířany. McGuinn: „Mr. Spaceman byl ten typ písničky, který se vám vynoří v hlavě. Je to taková rozverná písnička. Jednoho dne jsem si sedl s kytarou a napadl mě sled akordů, který hezky zněl, a tak jsem na něj vymyslel melodii. A pak jsem se podíval z okna a popustil uzdu fantazii, stačilo si představit na dvorku létající talíř… Za půl hodiny byla písnička hotová.“

  Nicméně McGuinn sám byl velký nadšenec do věcí kolem UFO a původně prý uvažoval o tom napsat nějakou píseň jako poselství jiné civilizaci: „Astronomie mě hodně zajímala a speciálně možnost komunikace s mimozemským životem. Říkal jsem si, že by to klidně mohlo být obráceně, že bychom mohli kontaktovat my je. A taky jsem si říkal, skvělé, když se bude písnička vysílat na dlouhých vlnách, třeba doletí až k nějakým mimozemšťanům. Jenže jsem zjistil, že i kdyby tam někde byl někdo, kdo by poslouchal, neměl by šanci, AM vlny se ve vesmíru okamžitě rozptýlí…“

  Mr. Spaceman nakonec nebyl sice zásadní hitparádový trhák, dokonce překvapivě propadl v Británii, ale ve Spojených státech přinesl Byrds jejich šestý bod v první padesátce amerického žebříčku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...