Byrds – 5D (Fifth Dimension)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Byrds  patří k základním kamenům amerického folkrocku. S nadsázkou řečeno spojili kytarový a vokální styl Beatles s folkovým nádechem a texty Boba Dylana a vytvořili tak ideální spojení, po kterém (nejen) Amerika už dlouho toužila. Hity jako Mr. Tambourine Man a Turn! Turn! Turn! potom zněly z rádií každý den.

  Byrds měli ale od začátku také chuť se svým vzorům přiblížit i tím, že si budou své písně skládat sami. Na svá alba sice nahráli řadu vlastních skladeb, ale na singlu to poprvé zkoušeli až s písní Set You Free This Time, kterou napsal zpěvák kapely Gene Clark. Veliký hit z toho nebyl. Teprve následující píseň Eight Miles High zabodovala a dodala kapele víc sebevědomí, což vyústilo ve famózní album Fifth Dimension, které bylo autorské z drtivé většiny. Pojmenovali jej Pátá dimenze podle skladby kytaristy a jednoho z hlavních zpěváků kapely Jima „Rogera“ McGuinna.

  Autor byl inspirovaný teorií Alberta Einsteina a vycházel z toho, že máme klasické tři prostorové dimenze, k tomu čtvrtou v podobě času, ale která je pátá? McGuinn: „Je to trochu divné, ale…co mám na mysli, je celé universum. Pátá dimenze, máme výšku, šířku, hloubku, čas a něco k tomu. Ale určitě je kolem nás ještě více dimenzí než pět. Je to nekonečné. Pátá dimenze je vstupní branou celého vědeckého poznání.“ Později ještě konstatoval: „Pátá dimenze byl éterický výlet do metafyziky, něco jako muslimské podřízení Alláhovi, duchu všemohoucímu, volnému plynutí, pátá dimenze je to, o čem teoretizoval Einstein. On to bral teoreticky, já se tomu rozhodl věřit.“

  V roce 1966 ovšem světu pop music stále více dominovaly drogové výlety zejména s LSD a tak většina posluchačů viděla smysl písně spíš tímto směrem. A americká média na to zareagovala tak, že raději písničku zakázala vysílat v rozhlasu (díky tomu se také v žebříčku zastavila na spodní hranici první padesátky). Baskytarista skupiny Chris Hillman ji nicméně později označil za jednu z nejlepších písniček, jakou kdy Roger McGuinn napsal.

  Perličkou je, že na nahrávce hraje na klávesy slavný hudebník Van Dyke Parks (Harry Nilsson, Ringo Starr, Bob Dylan, Frank Zappa, Brian Wilson…), jehož part je inspirovaný samotným Bachem.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...