Buffalo Springfield – For What It’s Worth

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V druhé polovině 60. let vznikalo mnoho protiválečných písní, namířených zejména proti konfliktu ve Vietnamu. Jednu takovou začal skládat také Stephen Stills z kapely Buffalo Springfield, ale nakonec ji zcela předělal po jiném zážitku takříkajíc „z ulice“.

  Vše spustilo zavření populárního nočního podniku Pandora’s Club v Hollywoodu. „Viděli jsme s jedním kamarádem pohřeb klubu, jednoho z nejoblíbenějších barů pro študáky, kam chodili tancovat a poslouchat muziku,“ vzpomínal Stills. „Úředníci tam nechali povolat vojáky, protože demonstrovaly asi tři tisíce děcek. Ale nic se nedělo, žádné rabování, jen chtěli všichni podpořit ten bar… Ale proti nim tam přes ulici stála po zuby ozbrojená armáda. A já si říkal, pane jo, proč to dělaj, nebyl k tomu žádný důvod. Vrátil jsem se domu a ten rozdělaný song jsem úplně přepsal na For What It’s Worth. Zabralo to jen čas, který jsem potřeboval pro malé změny a nová slova, celé to vzniklo v jednom kuse asi za patnáct minut.“ Perličkou je, že v protestujícím davu (k jehož podpoře volala např. i losangeleská rádia) byli také herci Jack Nicholson a Peter Fonda, které později oba proslavil film Easy Rider.

  Autorem skladby je sice Stephen Stills, zároveň přiznává kredit i Neilu Youngovi: „Neil vymyslel ty nádherné vokální harmonie s vibratem. A to, co potom ještě desku udělalo, byla kombinace dvou kytar s mým vyděšeně znějícím hláskem, přesně to vystihlo ten postoj ve smyslu ‚co se to tu ku*va děje?‘ Zdálo se, že ta deska oslovila všechny, dostal jsem potom hromadu dopisů od děcek odevšad…

  Buffalo Springfield tehdy začínali být vidět, upozornil na ně debutový singl, menší hit Nowadays Clancy Can’t Even Sing a především vynikající první album nazvané jen podle názvu kapely. For What It’s Worth ovšem vzápětí znamenal jejich první (a jediný) hit v první desítce Billboardu. Vznikal také jinak než album, kde producenti Charles Greene a Brian Stone nahrávali muzikanty po jednotlivých nástrojích a teprve poté vše mixovali dohromady. Skupině, zvyklé pochopitelně hrát jako celek, to krajně nevyhovovalo, a proto nahrávací session pro singl For What It’s Worth zorganizovali počátkem prosince 1966 doslova za zády producentů, aby mohli natáčet po svém jako celá kapela najednou.

  For What It’s Worth později zazněla v reklamě na pivovar Miller, či ve filmech jako Forrest Gump a Obchodník se smrtí. Také skladbu přezpívala řada dalších hudebníků včetně Cher, Searchers, Rush, Public Enemy nebo Ozzyho Osbournea. Figuruje i v přehledu 500 nejlepších písní historie dle časopisu Rolling Stone. A skladba také zazněla při uvádění skupiny Buffalo Springfield do Rock and rollové Síně slávy.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...