Bryan Adams – Summer of ’69

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Léto roku 1969… Kluci si právě koupili první levné nástroje, založili rock and rollovou skupinu, prohánějí se celé odpoledne v autě a svádějí holky, z nichž jedna je onou osudovou… To je téma písničky, kterou dodnes na svých koncertech zpívá kanadská hvězda Bryan Adams.

  Summer of ’69 je jedním z mnoha hitů, které Adams napsal se svým dlouholetým skladatelským partnerem Jimem Vallancem. Ten k němu řekl: „Když se dívám zpátky, Summer Of ’69 bylo naše nejlepší období s Bryanem. Ještě jsme neměli takový úspěch, bylo to rok před tím, než album Reckless dobylo žebříčky a prodalo se ho dvanáct miliónů kusů. V lednu osmdesát čtyři jsme s Bryanem psali písničky ještě pro zábavu, o lásce o radosti, nemuseli jsme si nic dokazovat, neměli jsme co ztratit. Pak už to bylo celé o dost komplikovanější.“ K textu písničky jej prý inspirovala skladba Running On Empty od Jacksona Brownea. V textu jsou ale také narážky na hity Foreigner (Juke Box Hero), Bruce Springsteena (Thunder Road) nebo Beatles (I Want To Hold Your Hand). Vallance navíc konstatoval, že Bryan byl při skládání pravděpodobně pod vlivem nálady oscarového filmu Léto roku 1942.

  Bryanu Adamsovi bylo v roce 1969 devět let, proč se tedy vracel k tomuhle roku? Adams: „Je to hodně jednoduchá písnička, která se vrací k létu lásky. Pro mě je rok 1969 metaforou k heslu ‚make love, not war‘ (neválčete, milujte se, pozn.). Legrační bylo, že se mě jednou ve Španělsku někdo ptal, proč tam zpívám, že jsem měl svůj první sexuální sen, tomu jsem se musel smát.“ K nedorozumění došlo kvůli výslovnosti, Bryan zpívá „I got my first real six-string“, tedy že získal svou první kytaru šestistrunku, zatímco dotyčný rozuměl „I had my first real sex dream,“ měl jsem svůj první sexuální sen. Nicméně v jedné TV show i Adams později naznačil, že číslo 69 mělo v názvu i svůj erotický význam odkazující na sexuální pozici obecně známou pod tímto číslem. Možná tedy dotyčný Španěl nebyl nakonec tak daleko…

  Summer Of ’69 se stalo velikým hitem, který bodoval po celém světě a v roce 2000 dostal v Kanadě cenu za to, že v kanadských rádiích zaznělo dokonce už 100 000x. V Kanadě také píseň získala jednu kuriózní cenu – je to nejoblíbenější píseň, kterou si kanadští řidiči zpívají během jízdy. Klip písně od irského režiséra Stevea Barrona byl nominován na cenu nejlepšího mužského klipu na kanále MTV, nakonec však nominaci neproměnil.

  Skladbu si do repertoáru vypůjčilo i mnoho jiných hudebníků jako Bowling For Soup, WC Experience, MxPx, Janet Theory nebo Jive Bunny.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...