Bruce Springsteen – Hungry Heart

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Bruce Springsteen stále vydává veleúspěšné desky, jezdí na turné po celém světě a vyprodané haly ho vítají všude, kam přijede. Ani dnes v jeho koncertním „setlistu“ nechybí píseň, která mu v rozjezdu velmi pomohla, jeho vůbec první Top 10 hit – Hungry Hearts.

  Bruce Springsteen na sebe upozornil prakticky hned svou první deskou v roce 1973 (Greetings from Asbury Park, N.J.), ale i přes veliký komerční ohlas zejména třetího alba (Born to Run) se dlouho nemohl dočkat skutečného hitu v první desítce. Dokázal to v pořadí až jedenáctý singl s poněkud tuctovým názvem Hungry Heart (Lačné srdce), ale rozhodně ne tuctovými hudebními nápady. Bruce se snažil obzvlášť, protože písničku psal původně pro svého kamaráda Joeyho Ramona z kapely Ramones. Joey ho o to požádal a Bruce napsal Hungry Heart, jenomže… Jenomže písnička byla tak dobrá, že když ji slyšel jeho manažer, prakticky mu zakázal ji komukoliv jinému dát; věděl, že před nimi leží jistý hit. A měl pravdu.

  Springsteen se poprvé s nějakou písničkou dostal i do filmu, byla použita v sezónním hitu s Tomem Cruisem Riskantní podnik, čtenáři časopisu Rolling Stone ji vybrali jako nejlepší píseň roku 1980, přičemž Springsteen byl zvolen také nejlepším umělcem roku, zpěvákem roku a aktuální dvojalbum The River deskou roku (Hungry Heart na něm samozřejmě nechyběla).

  Jedna zajímavost k samotnému natáčení – Springsteen chtěl v tomhle případě dostat svůj hlas do vyšší polohy, než obvykle, a proto je na nahrávce jeho vokální stopa mírně zrychlená, tudíž uměle harmonicky zvýšená. Doprovodné vokály na nahrávce zpívali Mark Volman a Howard Kaylan, někdejší hlavní hlasy skupiny Turtles (Happy Together, Elenore…) tehdy vystupující jako Flo & Eddie.

  A ještě jedna perlička na závěr, která Springsteena jistě potěšila. Když dával John Lennon v den své smrti poslední interview, zmínil právě Hungry Heart jako příklad skvělé nové písničky.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...