Bruce Springsteen – Brilliant Disguise

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Asi tak 200 miliónů prodaných desek má na svém kontě Američan Bruce Springsteen, což každým rokem stále navyšuje. Nemalou měrou k obrovskému číslu přispěl i jeho singl Brilliant Disguise z roku 1987.

  Bruce tehdy pracoval na materiálu pro album Tunnel Of Love, a ačkoliv později řekl, že písnička není autobiografická, jeho životní situace zmíněnému výkladu napovídala. Text písničky je totiž zamilovanou zpovědí a Bruce tehdy utíkal z rozpadajícího se manželství ke své nové lásce (se kterou žije dodnes).

  Bruce písničku Brilliant Disguise v roce 2005 komentoval slovy: „Řekl bych, že to zní jako skladba o zradě. Chci říct – kdo je ten člověk, co tady spí vedle mě? A kdo jsem vůbec já? Znám se natolik, abych se dokázal podívat sám sobě do očí? Ale je to legrace, písničky prostě občas žijí vlastním životem. Mění význam, když je zpíváte, mění svůj význam v proudu času, mění taky význam podle toho, s kým je zpíváte. A tak když tuhle píseň zpíváte s někým, koho milujete, dostane úplně jiný význam.“

  Pro oficiální video klip tehdy Springsteen zvolil netradiční postup – nejde o hraný klip ke studiové písničce. Ale o jediný záběr na Bruce, jak doma živě jen s kytarou písničku zahraje. V té době bylo také „šokující“, že v celém klipu není jediný střih, což paradoxně nominovalo klip v cenách MTV za nejlepší střih (byl nominovaný na čtyři ceny).

  Že si Bruce písničky cení i po letech, dokazuje, že je to jediná skladba z alba Tunnel Of Love, kterou zařadil v roce 1995 na album Greatets Hits (časopis Q Magazine zařadil celé album mezi pětistovku nejlepších alb historie, Rolling Stone ji v obdobném žebříčku vyzdvihl až na pozici 25).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...