Bruce Springsteen – Born To Run

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když Bruce Springsteen v květnu 1974 předskakoval zpěvačce Bonnie Raitt, napsal kritik Jon Landau na jeho adresu: „Viděl jsem budoucnost rock and rollu a jmenuje se Bruce Springsteen.“ Mimo jiné toho večera Bruce zpíval i svou písničku Born To Run.

  Na počátku 70. let už se o něm začínalo mluvit. Jedni z prvních, kteří v něm vycítili talent, byli tehdy veleúspěšní Hollies, kteří nahráli např. jeho skladbu Sandy (a zpěvák Allan Clarke vzápětí sólově právě i Born To Run). Manfred Mann’s Earth Band zase slavili úspěch s jeho Blinded By The Light. Jen sám Bruce pořád čekal na svůj přelomový hit. Přišel v roce 1975 – jmenoval se Born To Run. Nebyl z toho sice ještě Top 10 hit, na ten si Bruce musel počkat dalších pět let, ale singl bodoval v Americe, Austrálii i Evropě. Stejnojmenné album (Springsteenovo již třetí) si vedlo ještě lépe a vyskočilo na #3. Budoucnost rock and rollu se skutečně psát začala.

  Bruce písničku skládal nejprve na kytaru, ale když se nemohl pohnout dál, dodělal ji u klavíru. Poté natočil několik verzí písničky v malém studiu, kde pracoval na svých předešlých deskách, ale nakonec se rozhodl, že je potřeba kvalitnějšího studia. Chtěl písničku nahrát a počkat s jejím vydáním, až přijde ten správný čas.

  Když ji rádia konečně začala hrát, objevovala postupně i první dvě Springsteenovy desky a zařazovala z nich písničky do vysílání. O to větší hlad byl po chystané třetí LP desce, která se vzápětí stala obrovským hitem. V době vydání desky ještě neexistovalo MTV a videoklipy se točily jen sporadicky, k hitu tedy žádný nevznikl. Později ji ale MTV zařadila do svého vysílání v koncertní podobě z turné k desce Born In The U.S.A.

  Po letech Bruce řekl: „Born To Run byla písnička mého mládí, dneska už musím psát trochu jinak. Víc mě ovlivňuje country, staré blues a folk…“ Přesto tento hit nechybí na jeho koncertech dodnes, např. koncem 80. let jej ale výrazně zpomalil a tato verze se stala opět hitem, zejména v Británii.

  Časopis Rolling Stone zařadil Born To Run na 21. místo nejlepších písní historie. V roce 1979 se z Born To Run stala málem hymna New Jersey. Oficiálně to tehdy neprošlo, ale byla jí jmenovaná alespoň neoficiálně.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...