Bruce Springsteen – Badlands

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Bruce Springsteen, jedna z největších hvězd americké hudební scény.  Dnes se v hudební knihovně opět ponoříme do hlubší historie jeho desek a připomeneme si jeden z jeho prvních hitů, vydaný na konci let sedmdesátých… Badlands.

    Ačkoliv Springsteenova alba patřila od poloviny 70. let k velmi úspěšným deskám, jeho singly zprvu takový ohlas neměly. První dvacítku hitů minuly i z dnešního pohledu takové ‚klasiky‘ jako Born To Run nebo Blinded By The Light. O nic výrazněji se neprodávala ani dnes velmi známá Badlands.

    Bruce k písničce inspiroval podařený film stejného názvu (Zapadákov), ve kterém hráli Martin Sheen a Sissy Spacek. Paradoxně jej ale neviděl – pouze zahlédl plakát a název ho natolik zaujal, že podle něj napsal písničku. „Badlands je skvělý název, ale bylo by taky hodně snadné ho zapomenout,“ svěřil se časopisu Rolling Stone po letech. „Ale já jsem pořád skládal a skládal a skládal, dokud jsem nebyl spokojený s písničkou, která si ten titul zasloužila.“ V riffu písně by se dal vysledovat vliv hitu Don’t Let Me Be Misunderstood známého hlavně v podání kapely Animals, což sám Springsteen nejednou potvrdil.

    Původně chtěl Bruce po písni pojmenovat celé album, ale LP nakonec dostalo titul Darkness On The Edge Of Town (Temnota na předměstí).  Paradoxně k tomu, jak často Bruce Badlands na koncertech hraje, z písně po vydání velký hit nebyl. V rockových rádiích sice zněla poměrně často, ale v Billboardu se zastavila už na 42. pozici. Nicméně slovy chvály nešetřili ani redaktoři časopisu Rolling Stone, stejně jako třeba konkurenční muzikant Jackson Browne. A herec Bill Murray s pomocí hudebníka a herce Paula Shaffera písničku zazpíval při 25. výročním díle slavné americké TV show Saturday Night Live.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...