Bread – Everything I Own

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Sluncem prozářená Kalifornie a její kulturní centrum Los Angeles bylo domovem mnoha skupin, které zejména v 60. letech přepisovaly hudební dějiny. V následující dekádě patřili k nejúspěšnějším Bread, kteří hned 13x zabodovali v americké Top 100 časopisu Billboard. Co bylo inspirací hitu Everything I Own si dnes přiblížíme v hudební knihovně.

    Písničku napsal jeden z nejnadanějších členů Bread, multiinstrumentalista David Gates (hrál na kytaru, baskytaru, klávesy, housle a řadu dalších nástrojů). Bohužel jeho inspirace byla velmi smutná: na pohřbu svého otce se rozhodl, že napíše píseň k jeho poctě. Sám k tomu řekl: „Můj úspěch pro něj tolik znamenal, stejně jako on hrozně moc inspiroval mne. Tak jsem se rozhodl napsat a nahrát písničku o něm, což byla právě Everything I Own (Vše co mám). Když posloucháte slova, jsou tam verše jako ‚chráníš mě před nebezpečím, dal jsi mi život, osvobodils mě‘ – já myslím, že to říká vše.“

    Když ale toto pozadí neznáte, písnička vyznívá spíše jako klasický zamilovaný love song, jelikož angličtina slovesem nerozlišuje rod ženský nebo mužský, znělo to zkrátka, že zpěvák skládá poctu své milované. I díky tomu ji vzápětí za svou vzaly desítky dalších, přezpívali ji např. Olivia Newton-John, Georgie Fame, Shirley Bassey, Rod Stewart, Chrissie Hynde z Pretenders (pro animovaný film Happy Feat) nebo Edison Lighthouse. Dvakrát se dokonce v předělávce dostala až na první místo britského žebříčku – v podání reggae zpěváka Kena Bootha (1974) a diskotékové hvězdy Boy George (1987).

    Originál od Bread vyšel v lednu roku 1972 a zabodoval v první pětce amerického Billboardu. Zajímavostí je, že na klávesy v Bread tehdy hrál velmi ceněný (a nedávno bohužel zesnulý) muzikant Larry Knechtel, jeden z neviditelných muzikantů, kterého kromě Bread slyšíte na deskách hudebníků jako Simon & Garfunkel, Duane Eddy, Beach Boys, Mamas & Papas, Doors nebo Elvis Presley.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...