Boston – More Than A Feeling

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Třicet jeden milión prodaných desek jenom na území Spojených států, to je jedna z bilancí skupiny, která si říkala podle města, odkud pocházela – Boston. S nadsázkou můžeme říct, že její první nahrávky vznikaly ve sklepě, a to v domě jejího leadera Toma Scholze.

  Rovnou to ale uvedeme na pravou míru – Scholz si tehdy ve sklepě domu stavěl vlastní profesionální studio; jeho plán byl takový, že by si u něj skupiny mohly nahrávat demo snímky, se kterými by potom oslovovaly větší firmy. Právě zde se zrodil základ prvního alba skupiny Boston (jehož prodej k dnešku dosáhl bezmála dvaceti miliónů kusů!) a také jejich první hit – More Than A Feeling.

  Některé písně vzniknou během několika minut, jiné na to potřebují dobu podstatně delší. More Than A Feeling je bezesporu druhý případ, Scholz na ní průběžně pracoval celých pět let, než byl s výsledkem spokojený. K refrénu písně jej prý inspirovala Walk Away Renée od Left Banke, nicméně na podobné harmonické stavbě stojí řada písní (internetová encyklopedie Wikipedie uvádí např. Louie Louie od Kingsmen, Screw You (Young Man’s Blues) od Eltona Johna nebo i Smells Like Teen Spirit od Nirvany).

  Samotná nahrávka pak vznikla jako výsledek studiové práce tří muzikantů, autor Tom Scholz nahrál akustickou, sólovou i basovou kytaru, bicí Sib Hashian a zpěv Brad Delp.

  Písničku se po letech stala i centrem politického sporu. To když si ji vybral v roce 2008 pro svou kampaň prezidentský kandidát Mike Huckabee, dokonce ji občas sám hrál na baskytaru a někdy se k němu přidal i Barry Goudreau, původní kytarista kapely Boston. Tom Scholz sice ocenil politikovu hru na baskytaru, ale zároveň se proti použité své písně v politické kampani ohradil (veřejným dopisem otištěným v Rolling Stone). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že podporuje Baracka Obamu.

  More Than A Feeling figuruje v několika přehledech, kupříkladu televizní stanice VH-1 ji zařadila mezi čtyřicet nejlepších písní historie, časopis Rolling Stone zase do pětistovky nejlepších. V roce 2010 byla písnička použitá v reklamě na platební karty Barclaycard a díky tomu dokonce znovu vyskočila do žebříčku. Zazněla také ve filmu Muži, co zírají na kozy (s Georgem Clooneym, Ewanem McGregorem a Jeffem Bridgesem).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...