Bonnie Tyler – Here She Comes

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Co mají společného velšská poprocková zpěvačka Bonnie Tyler a německá expresionistická filmová scéna charakterizovaná kultovním snímkem Metropolis? Zdánlivě vůbec nic. A přeci najdeme jeden styčný bod v podobě písně Here She Comes

  Metropolis byl zásadním dílem kinematografie, který bohužel předběhl dobu. Němý snímek režiséra Fritze Langa trval déle než dvě hodiny, což bylo ve své domě samo o sobě revoluční, navíc přinesl úžasné triky a apokalyptickou myšlenku o zdeformované společnosti budoucnosti. Patřil také k nejdražším filmům své doby. Jenomže komerční úspěch se nedostavil a sláva přišla až po mnoha letech (kupříkladu plakát k filmu se v roce 2005 prodal za 650 000 dolarů, což byl rekord ve své kategorii). Ačkoliv byl film němý, k pozdějším reedicím, novým vydáním už byl hudbou často opatřován. Tím se dostáváme k Bonnie Tyler.

  V roce 1984 se filmu ujal původem tyrolský producent a oscarový skladatel Giorgio Moroder, který film vydal ve zkrácené osmdesátiminutové verzi a opatřený moderní muzikou. Účast na soundtracku neodmítly skutečně přední hvězdy své doby: Freddie Mercury, Pat Benatar, Jon Anderson (Yes), Adam Ant nebo právě Bonnie Tyler. Samotnou Here She Comes prý autor původně zamýšlel pro Donnu Summer (se kterou vydatně spolupracoval), ta však z projektu odstoupila.

  Díky Donnině odmítnutí se k písni dostala Bonnie a natočila k ní i vlastní videoklip rovněž se sci-fi tematikou. Paradoxně měla posléze píseň větší ohlas v mnoha jiných zemích, než v domovské zemi zpěvačky Británii, kde se zastavil už na #98. Hitem se stala zejména v Rakousku, Německu a Francii. Ačkoliv podobně jako v Británii i ve Spojených státech singl bodoval vesměs vlažně (#76), dostal se do boje o Grammy, Bonnie získala nominaci na nejlepší ženský vokální výkon v oblasti rocku (nakonec podlehla Tině Turner a její Better Be Good To Me). Přes tento úspěch zařazuje zpěvačka píseň na koncerty spíše sporadicky.

  Doplňme, že autor Giorgio Moroder je skutečně legendou, držitel několika Oscarů i Grammy stojí za tak populární hudbou jako jsou písně z filmů Nekonečný příběh, Flashdance, Půlnoční expres nebo Top Gun. Jeho skladby nazpívali Blondie, David Bowie, Donna Summer, Philip Oakey, Kylie Minogue ad. Giorgiovo dokonale vybavené studio opakovaně využívali hudebníci jako Led Zeppelin, Elton John, Queen i ELO. Sám Giorgio je autorem známého výroku: „Nemyslím si, že to, co dělám, v sobě má nějakou velkou porci umění. Víte, musíte si uvědomit, že disco prostě umění není.“


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...