Bobby Vinton – Blue Velvet

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Režisér David Lynch sice sám rád natáčí velmi avantgardní muziku, ale vedle toho je znám tím, že se rád ve svých filmech vrací k hitům z 50. a 60. let. Jeden z nich dokonce použil jako název svého slavného snímku – Blue Velvet (Modrý samet).

  Časopis Rolling Stone označil Blue Velvet za „nejsmutnější hymnus maturitních plesů“. Napsali jej profesionální skladatelé Bernie Wayne a Lee Morris a jako první ji zpíval velký hlas Ameriky Tony Bennett. Rock and rollovým a rhythm and bluesovým fanouškům ji poté víc přiblížili Clovers, ale pravděpodobně nejslavnější verzi nakonec udělal tak trochu omylem Bobby Vinton.

  Bobby už byl dobře známou hvězdou, jeho singly jako Roses Are Red (My Love) nebo Blue On Blue ovládaly žebříčky na počátku 60. let. Blue Velvet natočil jako jednu z předělávek známých písní pro album Blue On Blue, kde všechny skladby měly slovo „blue“ v názvu. Nicméně album se tak dobře jako singl neprodávalo. Teprve když vzápětí Blue Velvet zabodoval jako #1, začalo být prezentované pod názvem nového hitu a vyletělo rovněž do Top 10. Paradoxně se singl Blue Velvet příliš nechytil v Británii, kde se zastavil už pod hranicí první třicítky. Ovšem když znovu vyšel o téměř třicet let později v roce 1990, tak se (možná i vlivem zmíněného Lynchova filmu) už usadil na #2. Paradoxně v té době bodoval také hit obdobného názvu Black Velvet od Alannah Myles.

  Přitom – jak už to tak často bývá – Vinton na písničku vůbec nesázel. Poslal mu ji vydavatel Al Gallico jako jednu z „blue“ písní pro jeho album. Vintona nijak zvlášť nezaujala, a tak se s ní také nijak zvlášť nezdržoval – nazpíval ji na dva pokusy a šel k další. Firma Epic ji ale poté vybrala jako singl a k Vintonovu úžasu v Billboardu brzy odsunula z #1 hit My Boyfriend Back od dívčí skupiny Angels.

  Ve filmu Davida Lynche hraje píseň poměrně důležitou roli, část děje se přímo o ni opírá, herečka Isabella Rossellini na ni tančí ve striptýzovém klubu. Blue Velvet nazpívali také Trini Lopez, Brenda Lee, Barry Manilow, Jason Donovan nebo Lana Del Rey.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...