Bobby McFerrin – Don’t Worry Be Happy

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Písně zpívané stylem a cappella jsou známé od počátků zpěvu samého, jde o to, že se zpěváci nedoprovázejí na hudební nástroje, ale vystačí si pouze se svými hlasy. Co je mnohem méně časté, je situace, kdy taková píseň začne dobývat jednu hitparádu za druhou a stane se téměř až kultovní záležitostí. A právě to se povedlo hitu Don’t Worry Be Happy, který nazpíval celý sám Bobby McFerrin.

   

  Desetinásobný držitel Grammy pochází z New Yorku a oba jeho rodiče byli operní pěvci, takže hudbu dostal do vínku. Od 80. let na sebe stále více upozorňoval a v roce 1988 přišla právě tato pecka. McFerrina inspiroval plakát indického mystika jménem Meher Baba, který často používal právě tento slogan ve svých přednáškách. Bobbymu se srozumitelná filosofie líbila a hit byl brzo na světě, v celé nahrávce slyšíme pouze Bobbyho hlas nahraný několikrát přes sebe.

  Písnička zazněla nejprve v úspěšném filmovém hitu s Tomem Cruisem Cocktail (poté ještě v mnoha dalších) a potom už si razila cestu žebříčky a získala tři ceny Grammy (Nahrávka roku, Píseň roku a Nejlepší mužský pěvecký výkon). Paradoxně sám McFerrin ji později stáhl ze svého repertoáru na protest proti tomu, že písničku bez jeho svolení použil George W. Bush během své prezidentské kampaně.

  Brzy po úspěchu Don’t Worry Be Happy se světem rozletěla nesmyslná fáma, že Bobby McFerrin spáchal sebevraždu, což bylo pokládáno jako paradox k optimismu písničky. McFerrin ale žije, jak jsme ostatně už mohli vidět (a slyšet) dvakrát i v Praze.

  Interpret: Bobby McFerrin
  Autoři: Bobby McFerrin
  Rok vydání: 1988

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...