Bob Marley – One Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Neuvěřitelně plodný jamajský hudebník Bob Marley vydal bezmála stovku singlů ve své domovině ještě předtím, než přišly jeho celosvětové hity na počátku sedmdesátých let (průlomovým singlem se stala Get Up, Stand Up). Zpětně však tehdy noví fanoušci začali objevovat i jeho starší práce. A Bob Marley jim šel naproti, jak dokazuje i skladba One Love.

  One Love patří mezi politické hymny své doby. Její smysl je jasný – zapomeňte na politické rozdílnosti a spory, všichni míříme ke stejnému cíli, všichni jsme jednotní, všichni buďme jako jeden. Bob se snažil reagovat na divoké politické událost na Jamajce 70. let a zůstat pokud možno nestranný. Někteří v tom viděli Bobovu snahu napodobit Lennonovu Imagine, pravdou však je, že One Love vznikla mnohem dříve.

  Slavná nahrávka tohoto hitu sice vznikla až v roce 1977 pro album Exodus, ale první nápad Marley s hudebníky z Wailers zpracoval již na jeden ze singlů v roce 1965 a vyšel i na debutovém albu kapely nazvaném The Wailing Wailers. Nová zpomalená verze dostala rozšířený titul (One Love/People Get Ready) a vůči původní i přiznaný druhý autorský kredit Curtisu Mayfieldovi (kvůli použitému motivu z písně People Get Ready od skupiny Impressions).

  Zatímco první verze One Love se stala pouze lokálním hitem, nová nahrávka měla obrovský ohlas a vyskočila do první pětky žebříčku třeba i v Británii, která byla v 70. letech stylu reggae velmi otevřená. Na Novém Zélandu se umístila až na vrcholu žebříčku a pomohla i úspěchu dalšího Bobova hitu Is This Love. Veliký ohlas měl singl také ve státech Beneluxu.

  One Love zazněla v mnoha filmech, např. v komedii Marley a já s Owenem Wilsonem a Jennifer Aniston či v animovaném snímku Shrek: Zvonec a konec, kde ji zpíval herec Antonio Banderas. Po smrti Boba Marleyho k písni dodatečně vznikl i video klip, v němž se objevilo několik hvězd jako Paul McCartney nebo členové kapel Bananarama, Specials a Madness.

  Původní verze písně:


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...