Bob Marley – No Woman No Cry

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Titulem král reggae se může bezesporu označit jediný hudebník, předčasně zesnulý rodák z Jamajky Bob Marley. V době vydání jeho prvního mezinárodního hitu ale pochopitelně nikdo nevěděl, jakou jeho sláva bude mít celosvětovou sílu. Tou první deskou byla pomalá No Woman No Cry.

  No Woman No Cry ale vyšla v době, kdy Marleyho jméno už rozhodně nebylo neznámé. Ostatně album Live!, ze kterého pochází, natočil Marley během svého velmi úspěšného britského turné v Londýně roku 1975 (už předtím se jeho singl I Shot The Sheriff mihl i v anglickém žebříčku). Reggae tehdy zamotalo hlavu mnoha hudebníkům a okouzleni novým stylem vydávali reggae písničky Rolling Stones, Led Zeppelin i Eric Clapton. No Woman No Cry patřila k nejoblíbenějším písním Bobova repertoáru, takže nebylo překvapením, že k albu vybral jako singl právě ji. A dobře udělal, v Anglii se singl stal prvním Marleyho hitem, když vyskočil do tamní Top 30. Po jeho smrti pak na začátku 80. let zabodoval znovu, dokonce už v Top 10 (#8).

  Ačkoliv je známější tato hitová koncertní verze Marleyho písně, existuje i rychlejší a o polovinu kratší studiová nahrávka, Marley ji natočil o rok dříve na své čtvrté album Natty Dread. Úplně původní demo nahrávka pak zněla spíše jako gospel. Na živé No Woman No Cry můžeme slyšet zpívat ženský sbor, mezi třemi dívkami nechyběla ani Rita Marley, Bobova žena. Právě tato verze také figuruje na 37. místě nejlepších písní historie podle časopisu Rolling Stone.

  Paradoxem je, že písnička je trochu dezinterpretovaná. Název vnímáme jako Žádná žena, žádný pláč, ale Marley původně v textu zpívá: „No, woman, nuh cry“, přičemž výraz „nuh“ na Jamajce znamená „ne“ (don’t), takže vlastně Bob zpíval „No, woman, don’t cry“ (Ne, ženo, neplač).

  A na závěr důkaz Marleyho dobrého srdce – ačkoliv písničku napsal on sám, rozhodl se jako autora uvést Vincenta Forda. To byl jeho kamarád, který žil ve velké chudobě v ghettu na Jamajce, kde se snažil vést malý obchůdek. Bob mu takto zařídil stálý přísun peněžních prostředků, které plynuly i po Marleyho předčasné smrti.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...