Bob Marley – Buffalo Soldier

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Už dlouho jsme v naší hudební knihovně nezavzpomínali na krále reggae muziky, jamajského rodáka Boba Marleyho, který za doprovodu skvělých Wailers představil reggae celému světu a svého času pro ně strhl i hudebníky jako jsou Rolling Stones, 10cc nebo Eric Clapton. Jedním z jeho nezapomenutelných hitů je Buffalo Soldier, jehož vydání už se bohužel nedožil.

  Buffalo Soldiers byla přezdívka vojenské kavalerie tvořené černošskými vojáky, kteří bojovali proti Indiánům při americké kolonizaci. Byl to vlastně těžký paradox doby, kdy velmi často otroci odvlečení z Afriky museli nasazovat životy za to, aby jejich bílí otrokáři porazili rudé Indiány. Právě proto Bob Marley napsal písničku o tomto tématu. Spoluautorem byl další jamajský hudebník a producent Noel G. "King Sporty" Williams.

  Bob natočil písničku na jedné ze svých posledních session začátkem 80. let, kdy už byl velmi nemocný. Měl rakovinu, ale jeho rastafariánská víra mu nedovolovala nechat se léčit chirurgicky, proto zvolil pouze alternativní léčbu, která nádor nedokázala zastavit. Zemřel v pouhých 36 letech, zanechal po sobě jedenáct potomků a nechal se pohřbít i se svou kytarou.

  Po jeho smrti brzy vyšel Buffalo Soldier jak na singlu, tak na dvou retrospektivních albech Confrontation (1983) a Legend (1984). Druhé jmenované je se čtrnáctimiliónovým prodejem vůbec nejprodávanějším albem reggae stylu. Samotný singl se skvěle prodával hlavně ve Velké Británii, kde to dotáhl až na 3. místo. Později písničku přezpívali např. Cultura Profética, Vanilla Ice nebo Randy Marsh.

  Interpret: Bob Marley And The Wailers
  Autoři: Bob Marley / Noel G. "King Sport" Williams
  Rok vydání: 1983 (natočeno 1980)

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...