Bob Dylan – Subterranean Homesick Blues

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kamkoliv bychom sáhli v repertoáru Boba Dylana, minimálně éry 60. let, najdeme nějaký diamant, který se nám hodí do hudební knihovny. Dnes si připomeneme jeho první hit Subterranean Homesick Blues.


  Bob Dylan během natáčení videoklipu písně

  Primární inspirací textu byla poezie Jacka Kerouca (ten napsal i knihu s názvem The Subterraneans), ale také styl rock and rollových textů Chucka Berryho, zejména prý Too Much Monkey Business. Textem se prolínají témata drog, politiky, války ve Vietnamu a občanských práv. Singl přinesl Dylanovi také jeho vůbec první americký hit (dnes zní neuvěřitelně, že jeho předešlé singly Blowin‘ in the Wind a The Times They Are a-Changin‘ oba v americkém žebříčku propadly)

  Slavný je také často parodovaný černobílý videoklip, který Dylan natočil během britského turné v Londýně.  Celý se odehrává v jediném záběru, kdy Bob Dylan stojí v zapadlé uličce za hotelem Savoy a pouze odhazuje papíry s vybranými slovy z textu. Samotné papíry mu pomáhali osobně psát jeho kamarádi zpěváci Donovan a Bob Neuwirth a básník Allen Ginsberg. Neuwirth a Ginsberg si dokonce v klipu nenápadně zahráli, postávají jakoby náhodou vzadu za Dylanem.

  Na bicí v nahrávce hraje Bobby Gregg, který s Dylanem natočil celou řadu jeho klasik (Like A Rolling Stone, Positively 4th Street, Ballad Of A Thin Man…), ale jeho práci za bicími slyšíme i v nahrávkách Simona s Garfunkelem (The Sound Of Silence) nebo na deskách Peter, Paul And Mary a Johna Calea.

  Perličkou je, že když John Lennon slyšel tuto píseň, údajně prohlásil, že něco takhle dobrého nikdy nepřekoná. Do svého repertoáru ji zařadili takoví hudebníci jako Alanis Morissette,  Red Hot Chili Peppers, Glen Campbell nebo Harry Nilsson.

  Interpret: Bob Dylan
  Autoři: Bob Dylan
  Rok vydání: 1965

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...