Bob Dylan – Positively 4th Street

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Vysvětlovat obsah písniček Boba Dylana není jednoduché a on sám to dělá jen velmi výjimečně. Jak napsal jeden z jeho kritiků, není ale mnohdy ani tak podstatné, o čem konkrétně zpívá, jako spíš zda vás výsledek osloví a něco vám předá. Dnes je v našem hledáčku hit Positively 4th Street.

    Skladba vznikla v období přerodu folkového Dylana do rock and rollového, či výstižněji (ač on sám tuto škatulku vždy odmítal) folkrockového Dylana. Pod pracovním názvem Black Dalli Rue byla natočena 29. července 1965 během nahrávaní  alba Highway 61 Revisited, tedy také se stejným hudebním obsazením, ve kterém nechyběli nadaný kytarista Mike Bloomfield nebo varhaník Al Kooper. Na album ji ale Dylan nezařadil a schoval si ji jako samostatný singl, který vyšel týden po LP desce. I přes zlostné vrčení ortodoxních folkařů, kteří Dylanův hudební přerod považovali za jakousi zradu, byly obě desky enormně úspěšné, sama Positively 4th Street bodovala v Top 10 na obou stranách Atlantiku (je zajímavé, že Bob v domovské Americe dodnes neměl žádný hit #1, ale kupříkladu v Kanadě to právě Positively 4th Street dotáhla až na vrchol).

    Stejně jako všechny ostatní dylanovky, i tato se stala předmětem mnoha interpretací. Vzhledem k tomu, že Dylan bydlel na West 4th Street v době svých newyorských začátků přímo v centru tehdejší folkové scény, viděli mnozí (a popravdě asi oprávněně) v jejím kousavém textu vzkaz bývalým folkovým kolegům, kteří mu nyní vyčítali, že se snaží hrát v jiném stylu. A např. novináři z časopisu Mojo zase neváhali v písničce slyšet Dylanův popis zkušeností s halucinogenem LSD.

    Písničku si posléze do svého osobního juke boxu zařadil John Lennon (existuje dokonce záznam, jak ji Beatles zkouší zahrát během natáčení alba Let It Be) a není také překvapením, že písnička figuruje v seznamu 500 nejlepších písní rockové historie podle časopisu Rolling Stone. Do repertoáru ji převzalo mnoho dalších, např. Johnny Rivers, Simple Red, Jerry Garcia Band, Bryan Ferry, Stereophonics, držitelka Grammy Lucinda Williams nebo kapela, kterou předělávky dylanovek proslavily – Byrds.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...