Bob Dylan – Lay Lady Lay

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Co mají společného Cher, The Byrds, Ben E. King, Isley Brothers, Melanie, Neil Diamond, The Everly Brothers, Richie Havens, Steve Howe, Buddy Guy nebo Duran Duran. Minimálně jednu věc – všichni přezpívali písničku Boba Dylana Lay Lady Lay.

  Bob Dylan napsal Lay Lady Lay na objednávku pro film Půlnoční kovboj, ale prošvihl termín a tak dostala přednost Nilssonova Everbody’s Talkin‘. Také ji po společném koncertě nabídl Everly Brothers, nicméně jak vzpomínal Don Everly, když jim ji přehrával, bratři špatně rozuměli slovům a měli oba dojem, že jde o písničku o lesbické lásce, tak ji raději odmítli (později ji nahráli na své album EB 84). Dylan ji tedy nahrál sám (na album Nashville Skyline) a to v pro něj nezvykle nízké hlasové poloze (údajně před natáčením alba přestal kouřit, aby mě hlas jemnější).

  Na nahrávce hrají legendy americké country jako kytaristé Pete Drake (nahrával např. s umělci jako Tammy Wynette, Lynn Anderson, Ringo Starr, George Harrison), Charlie Daniels (Charlie Daniels Band, Leonard Cohen nebo Marshall Tucker Band), Charlie McCoy (Elvis Presley, Johny Cash…) či bubeník Kenny Buttrey (J. J. Cale, George Harrison, Chuck Berry, Elvis Presley…).

  Známá předělávka Lay Lady Lay je od The Byrds, kterým ji sám Dylan pouštěl ještě před vydáním desky během večírku u zpěváka Byrds Rogera McGuinna. Singl v Dylanově podání bodoval v Top 10 v Americe i Británii, i když řada rádií jej odmítala hrát v domnění, že je písnička o sexuálních narážkách (což sám Dylan později popřel).

  Interpret: Bob Dylan
  Autoři: Bob Dylan
  Rok vydání: 1969

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...