Bob Dylan – Just Like A Woman

 • Kategorie: Hudební knihovna

  O Bobu Dylanovi se v posledních dnech píše v souvislosti s jeho koncerty na Východě (Čína, Vietnam), nedávno také překvapil vánoční deskou (ač sám původem Žid), velký úspěch má také (zatím devítidílná) CD kolekce The Bootleg Series. Dnes si připomeneme jeho píseň Just Like A Woman.

  Just Like A Woman napsal Bob během turné na den Díkůvzdání roku 1965 a nahrál na své slavné album Blonde on Blonde (1966). Jsou dvě teorie, která žena byla předlouhou textu – buď Edie Sedgwick, manekýna, herečka a hvězda týmu Andyho Warhola, která měla s Dylanem vztah (jinou píseň Femme Fatale o ní napsal Lou Reed), a nebo folková hvězda Joan Baez, se kterou Dylan žil na začátku 60. let (pravděpodobnější je, ale první varianta).

  Just Like A Woman je jednou z nejčastěji hraných písniček na Dylanových koncertech, také ji přezpívala celá řada hudebníků – The Hollies, Joe Cocker, Manfred Mann, Van Morrison, Rod Stewart nebo Richie Heavens. Samotný text, jako mnoho jiných Dylanových, nechal nad sebou otazník, jak jej Dylan skutečně myslel. Některé feministky jej označily za urážlivý a neuctivý k ženám, jiné se na něj dívaly naopak a nazpívaly jej také – např. Roberta Flack nebo Stevie Nicks z Fleetwood Mac.  

  Časopis Rolling Stone ji každopádně zařadil mezi 500 nejlepších písní pop rockové historie.
   
  Interpret: Bob Dylan
  Autor: Bob Dylan
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...